Sosiologisia kiistoja ja dilemmoja
Turun yliopiston Kirja-Auroran kustantama Kiistoja ja dilemmoja - sosiologisen keskustelun vastakkainasetteluja esittelee sosiologisen tutkimuksen keskeisiä osa-alueita. Kirjan ovat toimittaneet Pekka Räsänen, Hannu Ruonavaara ja Ismo Kantola.
Viime vuosina sosiologian yleisesitykset ovat keskittyneet teoriakysymyksiin. Suomenkielisiä yleisesityksiä sosiologisen tutkimuksen eri osa-aluista ei ole. Kiistoja ja dilemmoja on syntynyt paikkaamaan tätä aukkoa.
Teoksessa esitellään sosiologisen tutkimuksen keskeisiä osa-alueita tutkimuksen omasta logiikasta lähtien. 12 artikkelissa tarkastellaan sekä yleisemmin sosiaalitieteitä koskevia kiistoja että tiettyjen erityisalojen kiistakysymyksiä. Erityisaloja käsitellään empiirisen tutkimuksen ja sen virittämän keskustelun kautta. Kohteena ovat esimerkiksi sosiaalitieteelliset selitysmallit, sosiologisen ja taloustieteellisen ihmiskäsityksen eroavaisuudet sekä yleisen ja historiallisesti ehdollisen teorian väliset jännitteet. Erityisalakysymyksistä tarkastellaan muun muassa konstruktionismin ja realismin välistä suhdetta ympäristösosiologiassa, genetisoitumista sosiologisena teemana ja vaihtoehtoisia tapoja käyttää sosiaalisen pääoman käsitettä.
Kirja on tehty ennen muuta tutkijoiden ja opiskelijoiden tarpeita ajatellen. Artikkelien kirjoittajat ovat oman alansa ansioituneita asiantuntijoita.
Pekka Räsänen, Hannu Ruonavaara & Ismo Kantola (toim.):
Kiistoja ja dilemmoja - sosiologisen keskustelun vastakkainasetteluja
Kirja-Aurora, Turku 2004
Nidottu, 218 sivua
ISBN 951-29-2709-8
Kuvassa kirjan kirjoittajia, alhaalta oikealta ylöspäin: Annamari Konttinen, Marja Andersson, Hannu Ruonavaara, Pekka Räsänen, Harri Melin, Antti Kouvo ja Ismo Kantola.