STRIP- kolesterolitutkimuksen 14 vuoden seurantatulokset
Lasten ja nuorten kolesteroliarvoihin voidaan vaikuttaa tehokkaasti ja turvallisesti ruokavaliota muuttamalla. STRIP-tutkimuksen 14-vuotisseurantatulokset julkaistiin 28.8.2007 maailman johtavassa sydänalan lääketieteellisessä aikakauslehdessä Circulationissa.
STRIP-tutkimuksessa tyydyttyneen rasvan vähentämiseen tähtäävä neuvonta on alkanut aiemmin kuin missään muussa tutkimuksessa. Tuloksista voidaan päätellä, että sydän- ja verisuonitautien riskitekijöitä voidaan turvallisesti ja tehokkaasti vähentää jo varhaisesta lapsuudesta alkaen.
Verisuonten kalkkeutuminen eli ateroskleroosi alkaa jo varhaisella iällä pieninä verisuonen seinämän muutoksina, jotka vuosikymmenien aikana johtavat sydäninfarkteihin ja aivoverisuonitauteihin. Suurimpia riskitekijöitä ovat perimän lisäksi tupakointi, runsas tyydyttyneen rasvan käyttö ja korkeat veren kolesteroliarvot. Aiemmin on osoitettu, että suomalaisilla on jo lapsena korkeammat kolesteroliarvot kuin samanikäisillä muissa maissa.
Pojilla vaikutus tuntuvampi
Turussa käynnissä olevassa STRIP-tutkimuksessa runsaat tuhat 7 kk ikäistä lasta jaettiin joko saamaan tyydyttyneen rasvan vähentämiseen tähtäävää ruokavalioneuvontaa tai verrokkiryhmään. Neuvontaryhmän lapset käyttivät yhden vuoden iästä alkaen rasvatonta maitoa ja muutenkin vähemmän tyydyttynyttä rasvaa. Ruoanlaitossa ja leivän päällä suosittiin kasviöljyjä ja pehmeitä kasvirasvoja. Ensimmäisen parin vuoden ajan ruokaan lisättiin päivittäin parisen teelusikallista kasvirasvaa, jotta rasvan, tärkeän energian lähteen, kokonaissaanti ei vähenisi mutta laatu paranisi. Neuvontaryhmän ruoka ei muuten juurikaan poikennut tavallisesta suomalaislasten ruokavaliosta.
Neuvontaryhmä käytti koko lapsuusiän ajan merkitsevästi vähemmän tyydyttynyttä rasvaa ja myös rasvan kokonaissaanti oli hivenen vähäisempää kuin verrokeilla. Neuvontaryhmän lasten veren kolesteroliarvot olivat matalammat kuin verrokeilla. Pojilla ero oli 5-6 prosenttia ja tytöillä jonkin verran vähemmän. HDL:n eli ’hyvän’ kolesterolin määrissä ei ollut eroja ryhmien välillä. Lasten kasvuun tai murrosiän kehitykseen vähäisemmällä tyydyttyneen rasvan käytöllä ei ollut vaikutuksia. Ennen murrosikää poikien kolesteroliarvot olivat tyttöjen vastaavia paremmat, mutta murrosiässä tilanne kääntyi päinvastaiseksi.