Aurasoutu avaa opiskelijaelämän
Aurasoutu on perinteinen Turun kolmen yliopiston opiskelijajoukkueiden välinen soutukilpailu. Turun kauppakorkeakoulun, Turun yliopiston ja Åbo Akademin ylioppilaskuntien 8-henkiset nais- ja miesjoukkueet kisaavat tänä syksynä Aurajoen alajuoksulle sijoittuvalla 2000m kilparadalla torstaina 9. päivänä syyskuuta kello 16.00 alkaen. Kaikki opiskelijat ja kaupunkilaiset ovat tervetulleita seuraamaan kilpailua ja rannan ohjelmaa.
Aurasoudussa on kysymys kilpaurheilusta. Kilpailukalustona on nykyaikaiset perämiehelliset kahdeksikot. Tulostaso tulee olemaan kova, sillä miehistöissä on runsaasti SM-tasolla kuluneella kaudella menestyneitä soutajia. Tällä hetkellä Aurasoutujen reittiennätys on naisten sarjassa Turun kauppakorkeakoulun ylioppilaskunnan hallussa ajalla 7min 31,2s. Miesten reittiennätys, 6min 30,7s, on Åbo Akademin ylioppilaskunnan nimissä. Molemmat reittiennätykset on kirjattu joukkueiden edellisessä kohtaamisessa vuonna 2003.
Vuodesta 1995 alkaen uudelleen järjestetty Aurasoutu on Turun tiedekorkeakoulujen opiskelijoille jo perinteeksi muodostunut syyslukukauden aloitus. Aurasoudut kilpaillaan nyt 44. kertaa, mikä tekee tapahtumasta Suomen vanhimman edelleen käytävän soutukilpailun. Ensimmäinen kilpailu käytiin vuonna 1927. Illalla vietettävä yhteinen syyslukukauden avausjuhla kokoaa suuret määrät opiskelijoita.
Kilpailun lähtöpaikka on Aurajoessa Crichtoninkadun päässä hieman Forum Marinumista ylävirtaan. Maalialue on Apteekkimuseon kohdalla Aurajoen läntisellä rannalla, Auransillan välittömässä läheisyydessä.