Uusia innovaatioita tarvitaan talouskasvun vauhdittajaksi

Turun yliopisto isännöi EK-elinkeinopäivää Turun ICT-talossa. Hyvinvointimme vaatii tulevaisuudessa eurooppalaisten t&k-panostuksien tuntuvaa kasvattamista. Suomessa haasteet ovat oman kilpailukyvyn määrittelyssä, oikeille aloille koulutetun työvoiman saatavuudessa sekä yrittäjyyden aktivoimisessa.

Elinkeinoelämänkeskusliiton järjestämässä seminaarissa  tiistaina 13.2. keskusteltiin innovaatioiden ja uusien toimintatapojen merkityksestä Suomen ja Euroopan talouskasvun moottorina. Turun yliopiston rehtori Keijo Virtanen korosti tervehdyksessään yliopistojen tehtävää alueellisen kehityksen kärjessä. Virtasen mukaan yliopisto hoitaa oman osansa parhaiten tavoittelemalla tietyillä vahvuusaloillaan tieteen kansainvälistä kärkeä.

EK:n johtajan Timo Kekkosen esittelemien tilastojen valossa Kiinan t&k-panostukset ylittävät EU:n alueella tehtävät panostukset vuonna 2010. Kekkosen mukaan eurooppalainen kilpailukyvyn haasteet ovat suuria; globaali kilpailu kiristyy, sisämarkkinoiden toiminnassa on puutteita ja eurooppalainen osaamispohja heikkenee. Lisäksi eurooppalainen innovaatiotoiminta on kehittymätöntä.

- Euroopassa tehdään korkeatasoista tutkimusta, innovaationympäristö on hyvä, mutta hajautunut. Palveluihin liittyvä innovaatiotoiminta on heikkoutemme eikä ICT:n mahdollisuuksia ole hyödynnetty liiketoiminnassa riittävästi.

Kekkonen viittasi nk. Ahon ryhmän raporttiin, jossa todetaan että "poliittisia päätöksiä on tehty riittävästi, nyt tarvitaan toimia". Suomen EU-puheenjohtajuuden loppupäätelmänä onkin, että innovaatiotoiminnan resursseja on lisättävä sekä tuettava yrittäjyyteen ja riskinottoon kannustavaa ilmapiiriä.

- Meillä Suomessa on tärkeä määritellä, mikä on kilpailuetumme. Elinkeinoelämän on tehokkaammin hyödynnettävä yliopistojen ja korkeakoulujen osaamista ja sitouduttava pitkäjänteiseen yhteistyöhön.

EK:n toimitusjohtaja Leif Fagernäs korosti maalisvaalien alla liittonsa asettamia linjauksia. Hänen mukaansa Suomen tulevaisuuden kilpailukyky vaatii osaamista ja koulutuksen kehittämistä kaikilla asteilla. EK:n mukaan suomalaista innovaatiojärjestelmää on syytä kehittää. Julkisen rahoituksen tasoa vaaditaan nostettavaksi ja yliopistojen, ammattikorkeakoulujen ja tutkimuslaitosten rakenteellista kehittämistä ja tutkimustoiminnan kansainvälistämistä on jatkettava. Lisäksi EK toivoo kannustamista osaamispohjaisen yrittäjyyden ja yritysten kasvun kannustamiseen sekä yrityspalveluverkoston kehittämistä kasvu- ja palvelualoja painottaen.

Oivalluksesta innovaatioihin ja uusiin toimintatapoihin -teemalla puheenvuoron käyttivät EK-Elinkeinopäivässä 13.2. lisäksi  professori Paavo Okko Turun kauppakorkeakoulusta, teknologiapäällikkö Harri Siitari VTT:stä ja senior designer Marko Salonen Designtoimisto Tangosta. Mukana tapahtumassa olivat myös Taloudellinen Tiedotustoimisto TAT ja Johtamistaidon opisto JTO.

 

Kuvateksti: Eturivissä vasemmalta rehtori Keijo Virtanen ja johtaja Timo Kekkonen (EK).

 

Kati Kaarlehto

 

21.02.2007 15:24 Anne Paasi