Eduskunnan historiasarja valmistumassa
Eduskunnan satavuotisjuhlien kunniaksi julkistettiin maanantaina kolme osaa kaikkiaan kaksitoista nidettä käsittävästä historiateoksesta, jossa valotetaan suomalaisen kansanvallan syntyä, kohdattuja vastuksia ja menestystä sekä parlamentin vaikutusta suomalaisen yhteiskunnan kehitykseen.
Historiasarjan on tuottanut Turun yliopiston poliittisen historian yhteydessä toimiva eduskuntatutkimuksen keskus. Sarjan ensimmäisestä teoksesta on vastanut koko historiahankkeen tutkimusjohtaja, dosentti Juhani Mylly. Kirjan otsikkona on Edustuksellisen kansanvallan läpimurto. Vuosina 1905-7 toteutuneen murroksen ankkurina oli vuoden 1906 äänioikeus- ja valtiopäiväreformi. Kirja tarkastelee myös valmistautumista ensimmäisiin eduskuntavaaleihin ja itse eduskuntavaaleja 1907 sekä eduskuntauudistuksen ja demokratian läpimurron merkitystä Suomelle.
Toiseen osaan, nimeltään Eduskunnan muuttuva asema, ovat kirjoittaneet emeritusprofessorit Jaakko Nousiainen ja Antero Jyränki. Kahden tutkimuksen hallitsevana teemana on eduskunnan valta-aseman muutos Suomen poliittisessa järjestelmässä aina vuodesta 1906 alkaen. Painopiste on kuitenkin lähihistorian muutosten tarkastelussa.
Kolmas nyt julkistettu teos, Miten eduskunta toimii, tarkastelee eduskunnan toimintatapoja ja niiden muutoksia eri aikoina. Suuntaavana ajatuksena on, että eduskunnan työskentelyä ohjaavat paitsi lait ja kirjoitetut säännöstöt myös monet epäviralliset tavat ja sosiaaliset normit. Osan kirjoittajat ovat professori Mikael Hidén ja FL Helena Honka-Hallila.
Sarjan loput yhdeksän osaa julkaistaan ensi vuoden loppuun mennessä. Historiasarjan toimituskunta luovutti ilmestyneet kolme teosta juhlallisesti rehtori Keijo Virtaselle keskiviikkona. Kuvassa vasemmalta Juhani Mylly, erikoistutkija ja hankkeen varajohtaja Ville Pernaa, tutkimusapulainen Laura Heino, professori Timo Soikkanen, toimitussihteeri Mari K. Niemi sekä Keijo Virtanen.
TN