Kaupunkiväestön ikääntyminen puhuttaa
WHO-verkostokaupunkien toimijat ja yliopistojen tutkijat kohtaavat konferenssissa Pärnussa 25–27.4.2007.
Tapahtumaan osallistuu noin 100 henkilöä 15 maasta. Tavoitteena on yhteistyön tiivistäminen verkostokaupunkien ja yliopistojen välillä. Suomen lisäksi osanottajia on mm. Venäjältä, Baltian maista, Ruotsista, Norjasta, Englannista ja Italiasta.
Healthy Ageing – Active Ageing -konferenssi on verkostojen toinen yhteinen tapaaminen. Tällä kertaa keskitytään erityisesti ikääntymisen luomiin haasteisiin. Yhteistyön kaupunkien ja yliopistojen välillä on määrä auttaa terveyspalvelujen kehittämisessä ja seurannassa. Maailman terveysjärjestö (WHO) ja kaupungit edellyttävät toiminnan systemaattista arviointia käytännön työn, kuten kampanjoiden seurannan, tueksi.
Turun kaupunki koordinoi WHO:n yhteistyökeskuksena toimivaa Itämeren alueen Terveet Kaupungit -verkostoa. Turun yliopisto vastaa alueen yliopistoverkoston (BSRUN) koordinaatiosta. Turkulaisia verkostoja, käytäntöjä ja tutkimuksia esittelevät konferenssissa mm. Pirkko Routasalo ja Kari Hyppönen Turun yliopistosta sekä Seija Arve ja Hannele Lindgren Turun terveystoimesta. Centrum Balticumia esittelee Esko Antola. Kokoontumisessa puhuu myös Turun apulaiskaupunginjohtaja Kaija Hartiala.
Tutkijoille tapaaminen tarjoaa kontakteja
Hoitotieteen tutkija Pirkko Routasalon mukaan tapaaminen on tutkijoille mahdollisuus luoda yhteyksiä. – Siellä pääsee tapaamaan tutkijoita muista yhteistyökaupungeista. Konferenssi ei ole kallis, joten osallistumiskynnys on matala.
Tarton yliopistossa ikääntymistä tutkiva Routasalo kertoo, että suomalaisten ja baltialaisten yliopistojen kesken on suunnitteilla yhteinen hoitotieteen tutkimushanke. Myös jatko-opiskelijoiden yhteistä ohjausta pohditaan.
– Tapaamiseen saapuu jatko-opiskelijoita Suomesta, Virosta ja Liettuasta. Johdan itse jatko-opiskelijoiden seminaaria konferenssia seuraavana päivänä. On tärkeää, että myös opiskelijat voivat osallistua yhteistyöhön ja luoda kontakteja, Routasalo sanoo.