Turun yliopisto edelleen kansainvälisen tutkimuksen kärkeä
Shanghain Jiao Tong –yliopiston vuosittain laatima lista maailman viidestäsadasta parhaasta tutkimusyliopistosta on jälleen julkaistu. Suomesta listalle pääsi viisi yliopistoa, toiseksi parhaana Turun yliopisto. Turun yliopisto sijoittui listalla jaetulle 201. sijalle. Euroopalaisista yliopistoista Turun yliopisto arvioitiin jaetulle sijalle 79.
Vertailussa painotetaan mm. kansainvälisiä tieteellisiä artikkeleita ja yliopistoissa tehtyjen tutkimuksien siteeraamistiheyttä. Listassa ei ole tapahtunut suuria muutoksia, sillä esimerkiksi kymmenen kärkiyliopistoa – kaikki Yhdysvalloista ja Britanniasta – ovat samat kuin viime vuonnakin. Suomesta parhaiten on listalla menestynyt Helsingin yliopisto, joka tänä vuonna löytyi sijalta 74. Muut mukana olevat suomalaisyliopistot Teknillinen korkeakoulu sekä Jyväskylän ja Oulun yliopistot ovat sijoilla 401 – 500.
- Tulokset osoittavat, että hyvä sijoittumisemme arviointilistalla viime vuosina ei ole ollut sattumaa vaan määrätietoisen työn tulosta, sanoo Turun yliopiston rehtori Keijo Virtanen. Yliopiston pyrkimykset vahvistaa asemaansa korkeatasoisena tutkimusyliopistona ja uudistaa rakenteitaan siihen nojautuen saavat Virtasen mielestä tukea tästä kansainvälisesti arvostetusta arvioinnista.
Vertailu kokonaisuudessaan osoitteessa http://ed.sjtu.edu.cn/rank/2006/ARWU2006_Top100.htm