Laskiaisriehassa mukana satoja opiskelijoita
Vartiovuorenmäellä laskettiin tyylikkäästi mäkeä ja syötiin laskiaispullia.
Turkulaiset opiskelijat kokoontuivat laskiaistiistaina Vartiovuorelle juhlistamaan laskiaista Turun yliopiston ylioppilaskunnan TYYn ja Åbo Akademis Studentkårenin ÅAS:n järjestämään laskiaisriehaan.
Leuto sää ei lannistanut opiskelijoita, sillä paikalle oli saapunut arviolta 400 juhlijaa seuraamaan ylioppilaskuntien alayhdistysten kisailua nopeimmasta ja tyylikkäimmästä laskusta sekä nauttimaan laskiaispullista ja kuumasta mehusta.
Hauskanpitoa ja perinteitä
Mäelle kerääntyneet opiskelijat tuntuivat pääosin olevan perillä laskiaisen uskonnollisesta alkuperästä. Tarkkaa vastausta siihen, miksi juuri opiskelijat juhlivat laskiaista, ei kuitenkaan kukaan osannut antaa.
– Tapahtuma on järjestetty vuosittain jo ainakin 20 vuoden ajan. Laskiaisriehassa pidetään hauskaa ja edistetään opiskelijoiden yhteisöllisyyttä yli tiedekunta- ja ylioppilaskuntarajojen, kertoo TYYn hallituksessa opiskelijaperinteistä vastaava Jouko Salo.
– Opiskelijat löytävät yleensä helposti tekosyitä juhlimiselle. Tämä on kuitenkin mukava ja iloinen perinne. Runebergin päivän ja laskiaistiistain osuminen samalle päivälle on tilaisuus, johon piti tarttua, kommentoi suomalais-ugrilaisen kielentutkimuksen opiskelija Outi Lähteenmäki pilke silmäkulmassaan.
Alayhdistysten mäkikisassa nähtiin tänä vuonna mm. oikea sauna, formula-auto sekä tuhoisasti päättynyt lentokonekaappaus. Voiton vei ÅAS:n Kemistklubben viikinkilaivallaan.
Kuvissa ylhäällä TYYn hallituksen puheenjohtaja Laura Heinonen (vas.) ja ÅAS:n hallituksen puheenjohtaja Silja Sandelin, keskellä "Linjanvetäjien" laskunäyte, alhaalla Outi Lähteenmäki miehensä Paavo Lähteenmäen kanssa.
Julkaistu 6.2.2008
Sampo K. Saarinen