Mentorointi avaa ikkunan työelämään
Mietityttääkö sijoittuminen työelämään? Oletko epävarma, vastaavatko taitosi työelämän odotuksia? Olet sitten loppuvaiheen opiskelija tai hieman vähemmän opintoviikkoja kerännyt, mentorointiohjelma vie sinut työelämän näköalapaikalle. Ilmoittautuminen ohjelmaan päättyy perjantaina.
Ohjelmassa opiskelija ja työelämässä jo vaikuttava mentori kohtaavat toisensa. Tapaamisissa opiskelijalla on mahdollisuus pohtia mentorin kanssa häntä askarruttavia työelämän kysymyksiä ja tarkentaa omaa urasuunnitteluaan.
Ohjelman pääsyvaatimuksena on 80 opintoviikon suorittaminen. Opiskelijat ovat itse olleet sitä mieltä, että ohjelmaan kannattaa hakea mukaan melko varhaisessa vaiheessa.
– Uskon, että eri vaiheissa olevat opiskelijat hyötyvät mentoroinnista. Tietty opintoviikkomäärä vaaditaan, jotta opiskelijalla olisi jo jonkinlainen näkemys, millaiselle alalle hän haluaa sijoittua. Näin voimme valita juuri hänelle sopivimman mentorin, pohtii Saarenheimo.
Graduvaiheessa olevan kasvatustieteen opiskelijan Petteri Salomaan mentorivuosi lähestyy loppuaan. Pankkimaailmasta työkokemusta hakenut Salomaa on tavannut vuoden ajan varatuomari Esko Eloa.
– Opettajan koulutus on erittäin monipuolinen, mutta minusta kuitenkin tuntui, ettei opettajan ammatti ole minua varten, Salomaa tuumii. Minulle avautui juuri mahdollisuus päästä pankin henkilöstönkehitystiimiin, eli sain koulutustani vastaavan tehtävän, ensin osa-aikaisena.
Miehet ovat keskustelleet paljon työelämästä ja työnhausta. Myös yhteinen kiinnostus historiaan on saanut keskustelun luistamaan.
– Piilotyömarkkinat jylläävät. On paljon työpaikkoja, jotka täytetään talojen sisältä. Kesätyöntekijäksi tai määräaikaiseksi pääsy on siksi paras keino päästä vakituiseen työhön, miettii Salomaa.
Varatuomari Esko Elo on antanut työelämän vinkkejä kasvatustieteen opiskelija Petteri Salomaalle.
Katja Hynninen