Turkua tehtiin tutuksi messuilla
Tiistaina 4.9.2007 järjestettiin jo yhdeksättä kertaa uusille opiskelijoille suunnattu tapahtuma Ready, Study – Go Turku! Mauno Koivisto –keskukseen sijoittunut tapahtuma keräsi runsain mitoin innokkaita opiskelijoita tutustumaan Turun tarjoamiin mahdollisuuksiin.
Messuilla opiskelijoita vastassa oli joukko kaupungin, korkeakoulujen ja yritysten palvelujen tarjoajia. Yksi näistä oli Turku Tutorial, turkulaisten korkeakoulujen ja Turun kaupungin yhteistyönä kehitetty nettisivusto, virtuaali-Turku, jonka tarkoituksena on markkinoida kaupunkia uusille opiskelijoille. Virtuaalimaailmassa on mahdollisuus kierrellä Aurajoen maisemissa ja tutustua samalla tarjontaan ja palveluihin. www.turkututorial.fi
Juuri Turkuun muuttaneet Suvi Äijälä, 19, ja Jenni Mustonen, 18, joutuvat vielä kiertelemään Turkua kartta kädessä. He muuttivat kaupunkiin opintojensa perässä ja kiittelivät messujen harrastus- ja vapaa-ajan aktiviteettien esitystarjontaa. He suunnittelivat osallistuvansa myös kiertoajelulle, joita järjestettiin pitkin päivää. Linja-autokyydillä pääsi tutustumaan esimerkiksi perinteisiin turkulaisiin nähtävyyksiin, rautatie- ja linja-autoasemiin, sekä kaupunginsairaalaan.
Tapahtuma oli houkutellut paikalle myös unkarilaisia vaihto-opiskelijoita, joihin Turku oli tehnyt vaikutuksen. Tamas, 22 ja Tamas, 22, kehuivat mukavia ihmisiä ja kaunista ympäristöä. He olivat tyytyväisiä messutarjontaan ja aikoivat tapahtuman jälkeen hankkia lisätietoa joidenkin näytteilleasettajien nettisivuilta.
Päivän aikana auditoriossa järjestettiin myös tietoiskuja uusille opiskelijoille. Infopaketit painottuivat kirjasto-, liikunta-, kulttuuri- ja terveyspalveluiden ympärille.