Muistoja Ruissalosta

Turkulaisen tietokirjailijan Carola Rosengrenin teos Kesäksi Ruissaloon! julkistettiin tiistaina.

Teos kertoo saarella vietetyistä kesistä 1890-luvulta toisen maailmansodan jälkeisiin vuosiin. Se perustuu Rosengrenin kuuden vuoden aikana keräämään haastatteluaineistoon, jossa Ruissalon kesäasukkaat muistelevat omaa huvilaelämäänsä. Kuvitus on peräisin haastateltavien kotialbumeista.

Kirjan on kustantanut kulttuurihistorian oppiaineen k&h yhteistyössä Turun maakuntamuseon kanssa.

Rosengrenin projekti sai alkunsa, kun Ruissalossa 1950-luvulta saakka kesiään viettänyt Marjatta Kyrki ehdotti ikääntyvien kesäasukkaiden muistojen tallentamista Ruissalo-yhdistyksen puheenjohtajalle Kristiina Blylle. – Sana kiiri kulttuurihistoriaan, ja kun olin juuri tehnyt graduni Ruissalon huvilakulttuurista, oli luonnollista, että toimeen ryhdyin minä, Rosengren kertoo.

Haastatteluaineiston kokoaminen on ollut Rosengrenille ainutlaatuinen kokemus. – En ole vain kerännyt muistoja, vaan olen myös itse saanut niitä kierrellessäni kyliä ja kaupunkeja, hän kommentoi. Projekti on ollut työläs, sillä haastateltavia on ollut paljon, ja tarinat on pitänyt kaivaa esille laajan aineiston keskeltä. – Materiaalia on jouduttu karsimaan valitettavan kovalla kädellä. Mukaan on mahtunut yhdeksän kertomusta Ruissalon kesänvietosta.

Ruissalon kesä ei ole ollut haastateltaville pelkkää lomailua. Esimerkiksi Kyrki kertoo, että huvilalle mentiin nimenomaan tekemään töitä. Rosengren onkin ottanut teoksessaan eri näkökulmia saaren kesänviettoon. – Tavoitteenani on ollut välttää huvilaelämän romantisointia. Ruissalossa oli myös vuokrakasarmeja, joissa yhdessä huoneessa oleskeli monilapsinen perhe.

Rosengren on pyrkinyt myös siihen, että haastateltavat saavat teoksessa puhua mahdollisimman paljon omasta puolestaan. Kesänviettäjien oma ääni näkyy muun muassa siinä, että ruotsinkielinen haastatteluaineisto on jätetty kokonaan kääntämättä.

 

11.10.2005 11:01 Anne Paasi