Tietokoneet ja sosiaalinen vastuu

Miten sosiaalisen vastuunkannon tavat tietotekniikan käytössä ja kehityksessä ovat muuttuneet viimeisen kahden vuosikymmenen kuluessa?  Vastausta kysymykseen etsitään kansainvälisessä tietotekniikan tutkijoiden ja asiantuntijoiden konferenssissa Turun yliopistossa 27. – 29.6.

Konferenssin järjestämisestä vastaavat Turun yliopiston IT-laitos ja TUCS yhdessä IFIP:n kanssa.  IFIP  on UNESCO:n suojeluksessa 1960 perustettu kansallisten tietotekniikan liittojen kattojärjestö. Järjestön tehtävänä on auttaa kehittämään ja käyttämään tietotekniikkaa kaikkien ihmisten hyväksi.

Konferenssiin osallistuu esiintyjiä pääosin Euroopasta mutta myös kaikilta muilta mantereilta, kertoo tietojärjestelmätieteen lehtori Kai Kimppa IT-laitokselta. Konferenssiesitelmät kattavat laajan poikkitieteellisen alueen. Konferenssissa on kuusi teemaa: 1) filosofia, etiikka ja sosiologia, 2) kulttuuri ja koulutus, 3) sosiaaliset aspektit, 4) politiikka ja sääntely 5) talous ja työ sekä 6) teknologia, virtuaalitodellisuus ja tulevat teknologiat. Kaikkiin teemoihin on saatu ajan hermolla olevia esityksiä aina  lääketieteen sovellusten käytöstä ohjelmistojen immateriaalioikeuksia käsitteleviin esityksiin.

TN

Konferenssin ohjelma

30.06.2005 13:59 Anne Paasi