Ehdota Phoenix-tiedepalkinnon saajaa 15.8. mennessä

Palkitun tai palkittujen tieteenalaa ei ole rajattu. Tiedepalkinto ei ole elämäntyöpalkinto, vaan sillä kannustetaan uutta luovaan tutkimukseen.

– Seuran satavuotisjuhlavuonna on tärkeä katsoa eteenpäin. Parhaiten kunnioitamme perinteitä vahvistamalla koulutuksen ja tieteen asemaa tulevaisuudessa. Toivon, että suuri tiedepalkinto Phoenix herättää keskustelua turkulaisen tutkimuksen asemasta, mutta auttaa tutkijoita myös konkreettisesti, seuran puheenjohtaja Riitta Monto toteaa.

Ehdotuksen voi jättää 15.8.2017 asti. Yliopistoseuran hallitus ja sen kutsumat asiantuntijat päättävät palkinnon saajan ehdotusten pohjalta. Palkinto jaetaan Yliopistoseuran satavuotisjuhlassa Turun Akatemiatalossa 3. marraskuuta.

>> Ehdota Phoenix-tiedepalkinnon saajaa

TK

 

 

Uutinen julkaistu 3.2.2017

Asiasana:
Tagit:
Julkaistu 7.8.2017 13:00 ,  Päivitetty 7.8.2017 15:01

20014 Turun yliopisto, Finland
Puhelinvaihde: 029 450 5000

Henkilöhaku

Seuraa meitä: 
Facebook   Twitter   Instagram   Youtube   LinkedIn
Opiskelu Tutkimus Palvelut ja yhteistyö Yliopisto Tiedekunnat ja yksiköt Ajankohtaista Lahjoita
© Turun yliopisto