Oppiaineiden työelämäyhteyshenkilöt

HUMANISTINEN TIEDEKUNTA

Historia-aineet

  • Kulttuurihistoria: Meri Heinonen
  • Suomen historia: Mari Välimäki
  • Yleinen historia: Heli Paalumäki

Kulttuurien tutkimus

  • Arkeologia: KristiJanne Harjula
  • Folkloristiikka: Pekka Hakamies ja Anne Heimo
  • Elämänkatsomustieto: Tiina Mahlamäki
  • Kansatiede: Maija Mäki
  • Museologia: Sirkku Pihlman
  • Uskontotiede: Matti Kamppinen
  • Baltic Sea Region Studies (BSRS): Tarja Hyppönen

Taiteiden tutkimus

  • Kotimainen kirjallisuus: Päivi Lappalainen
  • Luova kirjoittaminen: luovakirjoittaminen(at)utu.fi
  • Mediatutkimus: Jukka-Pekka Puro
  • Musiikkitiede: Susanna Välimäki
  • Taidehistoria: Tutta Palin
  • Yleinen kirjallisuustiede: Lotta Kähkönen

Kulttuurituotanto ja maisemantutkimus (Pori)

  • Digitaalinen kulttuuri: Jaakko Suominen
  • Kulttuuri- ja elämysmatkailu: Katriina Petrisalo
  • Kulttuuriperinnön tutkimus: Anna Sivula
  • Kulttuurituotannon suunnittelu: Riikka Turtiainen
  • Maisemantutkimus: Maunu Häyrynen
  • Arkistoalan ja asiakirjahallinnan maisteriohjelma: Taina Saarenpää

Kieli- ja käännöstieteet

  • Englannin kieli: Aino Liira
  • Espanjan kieli: Angela
  • Fonetiikka: Maija S. Peltola
  • Italian kieli: Antonio Sciacovelli
  • Klassilliset kielet ja antiikin kulttuuri: Jaana Vaahtera
  • North American Studies: Janne Korkka
  • Pohjoismaiset kielet: Sinikka Lahtinen
  • Ranskan kieli: Outi Veivo
  • Saksan kieli: Bernd Lüecke
  • Suomen kieli: Judit Varga
  • Suomen kieli ja suomalais-ugrilainen kielentutkimus: Marja-Liisa Helasvuo
  • Unkarin kieli ja kulttuuri: Judit Varga
  • Viron kieli ja kulttuuri: Eve Mikone
  • Venäjän kieli: Johanna Viimaranta
  • Mnikielinen käännösviestintä: Tiina Holopainen
  • MDP in Baltic Sea Region Studies: Tarja Hyppönen
  • MDP in European Heritage, Digital Media and the Information Society: Kimi Kärki
  • Suomen ja sen sukukielten maisteriohjelma: Kirsi Siitonen

KASVATUSTIETEIDEN TIEDEKUNTA

Kasvatustieteet

  • Aikuiskasvatustiede: Ulla Kiviaho
  • Erityispedagogiikka: Päivi Pihlaja
  • Kasvatustiede: Ulla Kiviaho

Opettajankoulutus

  • Luokanopettajan koulutus (Turku): Tiina Annevirta, Hanna Teräs, Teija Host ja Kristiina Heikkilä
  • Luokanopettajan koulutus (Rauma): Merja Mansikkamäki

Maisteriohjelmat

  • Koulutussosiologian ja -politiikan maisteriohjelma: Ulla Kiviaho
  • MDP in Learning, Learning Environments and Educational Systems (LLEES): Henriikka Salminen
  • Vairhaiskasvatuksen maisteriohjelma: Anitta Melasalmi​

 LÄÄKETIETEELLINEN TIEDEKUNTA

  • Hoitotiede: Maija Hupli
  • Terveyden biotieteet: Heli Törmänen
  • Farmakologia, lääkekehitys ja lääkehoito: Sanna Soini
  • MDP in Biomedical Imaging: Maritta Löytömäki
  • MDP in Drug Discovery and Development: Maritta Löytömäki

​LUONNONTIETEIDEN JA TEKNIIKAN TIEDEKUNTA

Biokemia

  • Elintarvikekemia ja elintarvikekehitys: Oskar Laaksonen
  • Biokemia: Anu Salminen

Biologia

  • Minna Vainio
  • Ympäristötiede: Timo Vuorisalo
  • Molekulaarinen kasvibiologia: Eevi Rintamäki​

Fysiikka ja tähtitiede

  • Jaani Tuura
  • Fysikaaliset tieteet, opettajalinja: Minnamari Saloaro

Tulevaisuuden teknolgoiat

  • Tietojenkäsittelytieteiden koulutusohjelma: Mikko-Jussi Laakso
  • Tietotekniikan, elektroniikan ja tietoliikennetekniikan koulutusohjelma: Mikko-Jussi Laakso

Kemia

  • ​Satu Mikkola

Maantiede ja geologia

  • Maantiede: Sanna Mäki
  • Geologia: Timo Kilpeläinen
  • Development Studies: Mikko Joronen

Matematiikka ja tilastotiede

  • Matematiikka: Tuomas Nurmi
  • Sovellettu matematiikka: Marko Mäkelä
  • Matematiikan opettajankoulutus: Peter Hästö
  • Tilastotiede: Jouko Katajisto

 OIKEUSTIETEELLINEN TIEDEKUNTA

  • Oikeushistoria: Mia Korpiola
  • RIkosoikeus: Jussi Tapani
  • Eurooppaoikeus: Jukka SNell
  • Julkisoikeus: Janne Salminen
  • Ympäristöoikeus: Anne Kumpula

​TURUN KAUPPAKORKEAKOULU

Johtaminen ja yrittäjyys

  • Johtaminen ja organisointi: Maija Vähämäki
  • Johtaminen ja organisointi, Pori: Harri Virolainen
  • Yrittäjyys: Sari Stenvall-Virtanen
  • Tietojärjestelmätiede: Jukka Heikkilä

Laskentatoimi

  • Laskentatoimi ja rahoitus: Mikko Kepsu
  • Laskentatoimi ja rahoitus, Pori: Kirsi-Mari Kallio
  • Taloustieteiden kvantitatiiviset menetelmät: Luiz Alvarez Esteban
  • Yritysjuridiikka: Ulla-Maija Mylly

Markkinointi ja kansainvälinen liiketoiminta

  • Kansainvälinen liiketoiminta: Niina Nummela
  • Toimitusketjujen johtaminen: Lauri Ojala
  • Markkinointi: Leila Hurmerinta
  • Markkinointi, Pori: Jaana Tähtinen
  • Talousmaantiede: Heli Marjanen

Taloustiede

  • Taloustiede: Jouni Jokinen
  • Taloustiede, Pori: Teemu Haukioja

Maisteriohjelmat

  • ​MDP in Erasmus Mundus (IMMIT) Eija Koskivaara
  • MDP in Global Information Technology Management (GITM): Antti Tuomisto
  • MDP in Global Innovation Management (GIM): Niina Nummela
  • Hyvinvointialan liiketoimintaosaamisen maisteriohjelma: Arja Lemmetyinen
  • Kaupan ja palveluiden maisteriohjelma: Kaisa Saastamoinen
  • Tulevaisuuden tutkimuskeskus: Juha Kaskinen

YHTEISKUNTATIETEELLINEN TIEDEKUNTA

Psykologia ja logopedia

  • Logopedia: Aura Yli-Savola
  • Psykologia. Ari Kaukiainen

Filosofia, poliittinen historia ja valtio-oppi

  • Poliittinen historia: Tiina Lintunen
  • Valtio-oppi: Antti Pajala
  • Filosofia: Helena Siipi
  • History and Politics of European Integration: Mika Suonpää

Sosiaalitieteet

  • Sosiaalipolitiikka: Henna Isoniemi
  • Sosiaalityö: Enna Toikka
  • Sosiologia: Jani Erola
  • Taloussosiologia: Pekka Räsänen

Maisteriohjelmat

  • MDP in Asian Studies: Kari Lehti​
Asiasana:
Tagit:

20014 Turun yliopisto, Finland
Puhelinvaihde: 029 450 5000

Henkilöhaku

Seuraa meitä: 
Facebook   Twitter   Instagram   Youtube   LinkedIn
Opiskelu Tutkimus Palvelut ja yhteistyö Yliopisto Tiedekunnat ja yksiköt Ajankohtaista Lahjoita
© Turun yliopisto