Oppiaineiden työelämäyhteyshenkilöt

HUMANISTINEN TIEDEKUNTA

  • Arkistoalan ja asiakirjahallinnan maisteriohjelma: Kirsi Hänninen
  • MDP in Gender Studies: Taru Leppänen
  • Historia-aineet

    • Kulttuurihistoria: Paavo Oinonen
    • Suomen historia: Mari Välimäki
    • Yleinen historia: Heli Paalumäki

    Kulttuurien tutkimus

    • Arkeologia: Janne Harjula
    • Folkloristiikka: Tuomas Hovi
    • Elämänkatsomustieto: Tiina Mahlamäki
    • Kansatiede: Maija Mäki
    • Museologia: Sofia Paasikivi
    • Uskontotiede: Jaana Kouri, Matti Kamppinen

    Taiteiden tutkimus

    • Kotimainen kirjallisuus: Päivi Lappalainen
    • Luova kirjoittaminen: luovakirjoittaminen(at)utu.fi
    • Mediatutkimus: Jukka-Pekka Puro
    • Musiikkitiede: Kari Kallioniemi
    • Taidehistoria: Katve-Kaisa Kontturi
    • Yleinen kirjallisuustiede: Lotta Kähkönen

    Kulttuurituotanto ja maisemantutkimus (Pori)

    • Digitaalinen kulttuuri: Riikka Turtiainen
    • Kulttuuriperinnön tutkimus: Riina Haanpää
    • Maisemantutkimus: Eeva Raike

    Kieli- ja käännöstieteet

    • Englannin kieli: Sirkku Ruokkeinen
    • Espanjan kieli: Angela Bartens
    • Italian kieli: Antonio Sciacovelli
    • Klassilliset kielet ja antiikin kulttuuri: Jyri Vaahtera
    • North American Studies: Janne Korkka
    • Pohjoismaiset kielet: Sinikka Lahtinen
    • Ranskan kieli: Leena Salmi
    • Saksan kieli: Leena Laiho
    • Suomen kieli: Annekatrin Kaivapalu
    • Suomalais-ugrilainen kielentutkimus: Jorma Luutonen
    • Unkarin kieli ja kulttuuri: Judit Varga
    • Viron kieli ja kulttuuri: Eve Mikone
    • Venäjän kieli: Jenniliisa Salminen
    • Monikielinen käännösviestintä: Tiina Holopainen
    • Suomen ja sen sukukielten maisteriohjelma: Sirkka Saarinen
     

    KASVATUSTIETEIDEN TIEDEKUNTA

    Kasvatustieteet

    • Aikuiskasvatustiede: Annukka Jauhiainen, Laura Eklund
    • Erityispedagogiikka: Päivi Pihlaja, Laura Eklund
    • Kasvatustiede: Annukka Jauhiainen, laura Eklund

    Opettajankoulutus

    • Kasvatustieteen (varhaiskasvatus) maisteriohjelma, Rauma
    • Käsityön aineenopettajan tutkinto-ohjelma, Rauma
    • Luokanopettajan tutkinto-ohjelma, Rauma
    • Varhaiskasvatuksen opettajan tutkinto-ohjelma, Rauma
      • Opintoasiat Raumalla, oporauma@utu.fi
    • Luokanopettajan tutkinto-ohjelma, Turku 
      • Opintoasiat Turussa, eduopo@utu.fi

    Maisteriohjelmat

    • MDP in Education and Learning (EdLearn): Anna Väre

     LÄÄKETIETEELLINEN TIEDEKUNTA

    • Hoitotiede: Maija Hupli
    • Terveyden biotieteet: Heli Törmänen
    • Farmakologia, lääkekehitys ja lääkehoito: Sanna Soini
    • MDP in Biomedical Imaging: Maritta Löytömäki
    • MDP in Drug Discovery and Development: Maritta Löytömäki

    ​LUONNONTIETEIDEN JA TEKNIIKAN TIEDEKUNTA

    Biokemia ja biotekniikka

    • Elintarvikekemia ja elintarvikekehitys: Oskar Laaksonen
    • Biokemia: Anu Salminen

    Biologia

    • Minna Vainio
    • Ympäristötiede: Timo Vuorisalo

    Fysiikka ja tähtitiede

    • Jarno Salonen
    • Fysikaaliset tieteet, opettajalinja: Minnamari Saloaro
    • Tähtitiede: Pekka Heinämäki

    Tietojenkäsittelytieteet ja tietotekniikka

    • Tietojenkäsittelytieteet: Erkki Kaila
    • Tietotekniikka: Antti Hakkala

    Kemia

    • ​Satu Mikkola

    Maantiede ja geologia

    • Maantiede: Sanna Mäki
    • Geologia: Timo Kilpeläinen

    Matematiikka ja tilastotiede

    • Matematiikka: Jyrki Lahtonen
    • Sovellettu matematiikka: Marko Mäkelä
    • Matematiikan opettajankoulutus: Peter Hästö
    • Tilastotiede: Jouko Katajisto

     OIKEUSTIETEELLINEN TIEDEKUNTA

    • Oikeushistoria: Mia Korpiola
    • RIkosoikeus: Jussi Tapani
    • Eurooppaoikeus: Jukka Snell
    • Julkisoikeus: Janne Salminen
    • Ympäristöoikeus: Anne Kumpula

    ​TURUN KAUPPAKORKEAKOULU

    Turku

    • Laskentatoimi ja rahoitus: Mikko Kepsu
    • Johtaminen ja organisointi: Maija Vähämäki
    • Markkinointi: Leila Hurmerinta
    • Kv-liiketoiminta: Elina Pelto
    • Toimitusketjujen johtaminen: Harri Lorentz
    • Yrittäjyys: Sanna Ilonen
    • Taloustiede: Jouni Jokinen
    • Yritysjuridiikka: Rosanna Virtanen
    • Talousmaantiede: Heli Marjanen
    • Taloustiet. kvant. menetelmät: Luiz Alvarez Esteban
    • Tietojärjestelmätiede: Ensisijaisesti Antti Tuomisto, toissijaisesti Jukka Heikkilä

    Pori

    • Laskentatoimi ja rahoitus: Kirsi-Mari Kallio
    • Johtaminen ja organisointi: Harri Virolainen
    • Markkinointi: Jaana Tähtinen 31.12.2018 asti, Kati Suomi 1.1.2019 lähtien

    Maisteriohjelmat

    • MDP in International Master in Management of IT (IMMIT): Eija Koskivaara
    • MDP in Global Information Technology Management (GITM): Eija Koskivaara
    • MDP in Global Innovation Management (GIM): Elina Pelto
    • MDP in Future Studies (FUTU): Petri Tapio

    YHTEISKUNTATIETEELLINEN TIEDEKUNTA

    Psykologia ja logopedia

    • Logopedia: Aura Yli-Savola
    • Psykologia. Ari Kaukiainen

    Filosofia, poliittinen historia ja valtio-oppi

    • Poliittinen historia: Tiina Lintunen
    • Valtio-oppi: Antti Pajala
    • Filosofia: Helena Siipi
    • History and Politics of European Integration: Mika Suonpää

    Sosiaalitieteet

    • Sosiaalipolitiikka: Henna Isoniemi
    • Sosiaalityö: Tuula Kaitsaari
    • Sosiologia: Jani Erola
    • Taloussosiologia: Pekka Räsänen

    Maisteriohjelmat

    • MDP in Asian Studies: Anna Väre
    Asiasana:
    Tagit:

    20014 Turun yliopisto, Finland
    Puhelinvaihde: 029 450 5000

    Henkilöhaku

    Seuraa meitä: 
    Facebook   Twitter   Instagram   Youtube   LinkedIn
    Opiskelu Tutkimus Palvelut ja yhteistyö Yliopisto Tiedekunnat ja yksiköt Ajankohtaista Lahjoita
    © Turun yliopisto