in English
 
 
Henkilökunta

Hallintoryh​mä​

Seppo Salminen​​, johtaja, p. +358 2 9450 2623, gsm: +358 40 060 1394,
seppo.salminen (at) utu.fi
Mari Sandell, varajohtaja, p. +358 2 9450 2720, gsm: +358 40 352 4149, mari.sandell (at) utu.fi
Matti Viitanen, neuvottelukunnan puheenjohtaja
 
                                                                                                                                                           

Elintarvikekehityksen ryhmä

Mari Norrdal, kehityspäällikkö, p. +358 2 9450 2560, gsm: +358 40 550 2471, mari.norrdal (at) utu.fi
Jaakko Korpela, koordinaattori, p. +358 2 9450 2367, gsm: +358 40 125 1512, jaakko.korpela (at) utu.fi,
Pauliina Ojansivu, koordinaattori, p. +358 2 9450 2640,
gsm: +358 40 152 7840, pauliina.ojansivu(at)utu.fi
Terhi Pohjanheimo, laboratoriopäällikkö, p. +358 40 5929 732,
gsm: +358 40 592 9732, terhi.pohjanheimo(at)utu.fi
Juhani Naskali, projektitutkija, p. +358 2 9450 3821,
gsm: +358 50 355 1895, juhani.naskali (at) utu.fi
Otto Selenius, maisteriopiskelija, ovosel (at) utu.fi

NAMI ​Ryhmä

Erika Isolauri, professori, tutkimusryhmän johtaja, p. +358 2 333 6812,
erika.isolauri (at) utu.fi
Seppo Salminen, professori, p. +358 2 9450 2623, gsm: +358 40 060 1394, seppo.salminen (at) utu.fi
Samuli Rautava, erikoistutkija, samuli.rautava (at) utu.fi
Marko Kalliomäki, Medical Scientist, p. +358 2 333 6812, marko.kalliomaki (at) utu.fi
Satu Tölkkö, projekti-insinööri, p. +358 2 9450 3816, 
gsm: +358 50 337 4407, satu.tolkko (at) utu.fi
 

Probiootti/Prebioo​ttiryhmä​

Seppo Salminen, professori, p. +358 2 9450 2623, gsm: +358 40 060 1394, seppo.salminen (at) utu.fi
Satu Tölkkö, projekti-insinööri, p. +358 2 9450 3816,
gsm: +358 50 337 4407, satu.tolkko (at) utu.fi
Carlos Gomez Gallego, tutkijatohtori, cargom (at) utu.fi
Florencia Zacarias, tutkijatohtori
Anastasia Mantziari, tohtorikoulutettava, anastasia.mantziari (at) utu.fi
Wei Wei Thwe Khine, micwwtk (at) nus.edu.sg
 

Ravinto ja Syöpä -ryhmä

Sari Mäkelä, professori, +358 40 514 3714, sari.makela (at) utu.fi
Niina Saarinen-Aaltonen, erikoistutkija, p. +358 2 333 6923, niina.saarinen (at) utu.fi
 

Aistit ja ruoka -ryhmä

Mari Sandell, apulaisprofessori, p. +358 2 9450 2720, gsm: +358 40 352 4149, mari.sandell (at) utu.fi
Heikki Aisala, projektitutkija, heikki.aisala (at) utu.fi
Ulla Hoppu, erikoistutkija, ulla.hoppu (at) utu.fi
Saara Lundén, tutkimuskoordinaattori, p. +358 40 592 8843, saara.lunden (at) utu.fi
Saila Mattila, laboratoriomestari, p. +358 2 9450 2520, gsm: +358 40 169 4370, saila.mattila (at) utu.fi
Tuuli Puolimatka, tohtorikoulutettava, tuuli.puolimatka (at) utu.fi
Sari Puputti, projektitutkija, p. +358 2 9450 3815, gsm: +358 50 331 2283, sari.puputti (at) utu.fi
Laura Forsman, koordinaattori, laura.forsman (at) utu.fi
Johanna Paasio, projektitutkija, p. +358 2 9450 3814, gsm: +358 50 327 8953, joaupa (at) utu.fi

Vierailevat tut​​kijat

Akihito Endo, erikoistutkija, akihito.endo (at) utu.fi
Maria Carmen Collado (IATA, Spain), mcolam (at) iata.csic.es
Liliane Moraes (Federal University of Vicosa, Brazil)

Elintarvikekehitys Etelä-Pohjanmaalla

Anu Hopia, professori, tutkimusjohtaja, p. +358 2 9450 2226,
gsm: +358 50 378 9919, anu.hopia (at) utu.fi
Hanna-Leena Hietaranta-Luoma, tutkija (Nutrition. & Food Biotechnology), gsm: +358 (0) 40 444 4084, hlhieta (at) utu.fi (Nutrition. & Food Biotechnology), gsm: +358 (0) 40 444 4084, hlhieta (at) utu.fi
Maija Paakki, tohtorikoulutettava, gsm: +358 50 330 2113, maija.paakki (at) gmail.com, c/o Foodwest Oy, Vaasantie 1 C, 60100 Seinäjoki, gsm: +358 50 330 2113, maija.paakki (at) gmail.com, c/o Foodwest Oy, Vaasantie 1 C, 60100 Seinäjoki
Susanna Ihanus, koordinaattori, p. +358 2 9450 2248 gsm: +358 50 464 0949 susanna.ihanus (at) utu.fi                                                                                                     
Tommi Kumpulainen, tutkija, tommi.kumpulainen (at) utu.fi
Heli Karjalainen, tohtorikoulutettava, tutkija, heli.karjalainen (at) utu.fi
Maaria Tringham, tutkijatohtori, maakle (at) utu.fi
Minna Rotola-Pukkila, tutkimuskemisti, minna.rotola-pukkila (at) utu.fi
Nanna Rintala, projektityöntekijä, nanna.rintala (at) utu.fi
Katja Marttunen,
 

Dosent​it

Sampo Lahtinen (Danisco/Dupont)
Miguel Gueimonde (IPLA, Spain)
Maria Carmen Collado (IATA, Spain)
Arthur Ouwehand (Danisco/Dupont)
Reetta Satokari (Helsingin yliopisto)​
 

Muu henkilökunta

Anja Similä, talousasiat, gsm: +358 50 573 7432, anja.simila (at) utu.fi
Päivi Aalto, henkilöstöasiat, gsm: +358 50 313 6830, paiaal (at) utu.fi
Taina Kivelä, lähipalvelut, gsm: +358 50 592 4218, tkivela (at) utu.fi
 

Laboratoriot ja huoneet 

Probioottilaboratorio, p. +358 2 9450 3817, gsm: +358 50 355 1708
Aistilaboratorio, p. +358 2 9450 3818, gsm: +358 50 355 1725
Tutkijahuone, p. +358 2 9450 3819, gsm: +358 50 355 1857
 

 

​​
Asiasana:
Tagit: