in English
 
 
Yleistä Suomen ESO-keskuksesta

Suomi liittyi 7.7.2004 Euroopan eteläisen observatorion (European Southern Observatory; ESO) jäseneksi. Vuonna 1962 perustetun ESO:n tavoitteena on luoda ja ylläpitää "...korkeatasoisista laitteista koostuva observatorio eteläisellä pallonpuoliskolla sekä vahvistaa ja organisoida yhteistyötä tähtitieteen tutkimuksessa...". ESO:n päämaja on Garchingissa, Saksassa ja se operoi kolmea huipputasoista observatoriota Chilessä. ESO:lla on nykyään 15 jäsenmaata.

Suomen liittymismaksu ESO:on oli 12.85 miljoonaa euroa ja vuotuinen jäsenmaksu noin 2.2 miljoonaa euroa vuonna 2009. ESO:n jäsenmaksu on budjetoitu Suomen Akatemian kautta. Suomen ESO:on tekemän investoinnin tehokas ja kokonaisvaltainen hyödyntäminen edellyttää koordinoitua yhteistoimintaa, jossa ovat mukana kaikki tähtitieteen tutkimusta harjoittavat yliopistot Suomessa.

Tätä tarkoitusta varten Helsingin yliopisto, Oulun yliopisto, Aalto-yliopisto (Helsinki) ja Turun yliopisto ovat perustaneet uuden tähtitieteen tutkimuksen kansallisen tutkimuslaitoksen, Suomen ESO-keskuksen. Se aloitti toimintansa 1.1.2010 Turun yliopistossa, Tuorlan observatorion yhteydessä

ESO-keskuksen tehtävänä on:

  1. huolehtia Suomen yhteistyöstä ESO:n kanssa verkottumalla kansainväliseen ESO-infrastruktuuriin ja sen hankkeisiin;
  2. harjoittaa ja edistää korkeatasoista tähtitieteen perustutkimusta ja soveltavaa tutkimusta, ESO:on liittyvää teknologista kehitystyötä sekä osallistua tähtitieteen alan tutkijakoulutukseen; sekä
  3. edistää ja toteuttaa ESO:on liittyviä yliopistojen yhteishankkeita tähtitieteen alalla.

ESO-keskuksen perimmäinen tavoite on parantaa oleellisesti Suome ESO-jäsenyydestä saamaa tieteellistä ja teollista hyötyä sekä Suomen kilpailukykyä ja kansainvälistä näkyvyyttä tähtitieteen tutkimuksessa.

ESO-keskuksen johtokunta 2016-2018

Varsinaiset jäsenet:
Tuija Pulkkinen, Aalto Yliopisto, tuija.pulkkinen@aalto.fi
Anne Lähteenmäki, Aalto yliopisto, anne.lahteenmaki@aalto.fi
Hannu Koskinen, Helsingin yliopisto, Hannu.E.Koskinen@helsinki.fi
Alexis Finoguenov, Helsingin yliopisto, alexis.finoguenov@helsinki.fi
Seppo Mattila,  Turun yliopisto, sepmat@utu.fi
Kalle-Antti Suominen (pj.), Turun yliopisto, kalle-antti.suominen@utu.fi
Kari Nilsson (henkilökunta), Turun yliopisto, kari.nilsson@utu.fi

Varajäsenet:
Merja Tornikoski, Aalto yliopisto, merja.tornikoski@aalto.fi
Joni Tammi, Aalto yliopisto, joni.tammi@tkk.fi
Karri Muinonen, Helsingin yliopisto, Karri.Muinonen@helsinki.fi
Mika Juvela, Helsingin yliopisto, Mika.Juvela@helsinki.fi
Harry Lehto, Turun yliopisto, hlehto@utu.fi
Juri Poutanen, Turun yliopisto, juri.poutanen@utu.fi
Roberto De Propris (henkilökunta), Turun yliopisto, rodepr@utu.fi

Oulun yliopisto nimeää edustajansa myöhemmin.

Tieteellinen neuvottelukunta

Aalto yliopiston (Helsinki), Helsingin yliopiston, Oulun yliopiston ja Turun yliopiston rehtorit nimittävät Suomen ESO-keskuksen tieteellisen neuvottelukunnan. ESO-keskuksen johtosäännön mukaan keskuksella on tieteellinen neuvottelukunta, jonka toimikausi on kolme vuotta. Neuvottelukuntaan kuuluu jäseninä 6–10 koti- ja ulkomaista asiantuntijaa keskuksen harjoittaman tutkimuksen alalta. Neuvottelukunnan jäsenistä vähintään puolet tulee olla ulkomaalaisia. Neuvottelukunnan tehtävänä on arvioida keskuksen toimintaa ja antaa sitä koskevia suosituksia johtokunnalle sekä tehdä aloitteita tutkimuksen suuntaamisesta.
 
Ajalla 2016-2018 tieteellinen neuvottelukunta koostuu seuraavista jäsenistä:

 
Prof Susanne Aalto (puheenjohtaja)
Onsala Space Observatory
SE-43992 Onsala, Sweden
 
Prof. Sofia Feltzing
University of Lund, Lund Observatory
Box 43, SE-221 00 Lund, Sweden
Prof. Jens Hjorth
Niels Bohr Institute, Dark Cosmology Centre
Juliane Maries Vej 30,
DK-2100 København Ø, Denmark
 
Prof. Rob Ivison
European Southern Observatory (ESO)
Karl-Schwarzschild-Strasse 2,
D-85748 Garching, Germany
Dr. Hans Kjeldsen
Department of Physics and Astronomy, Aarhus University
Ny Munkegade 120,
DK-8000 Aarhus C, Denmark
 
Prof. Reynier Peletier
University of Groningen
PO Box 800, Groningen, 9700 AV
Netherlands
Asiasana:
Tagit:

20014 Turun yliopisto, Finland
Puhelinvaihde: 029 450 5000

Henkilöhaku

 

Seuraa meitä: 
   
© Turun yliopisto