in English | Suomeksi
 
 
Munhälsoundersökning
MUNHÄLSA – tandläkarskräck och hälsovanor

Inledningsvis undersöks omfattningen av tandläkarskräck hos vuxna samt faktorer som hör ihop med denna, såsom munhälsa, hälsovanor och psykiska drag. Hos barn studeras förekomst av tandläkarskräck samt uppkomst- och förmedlingsmekanismer inom familjen. Med hjälp av denna information koncentrerar sig studien i fortsättningen på det som är viktigast, nämligen att förebygga uppkomsten av tandläkarskräck.

Undersökningarna av barns hälsovanor fokuserar på utveckling av vanor, kunskap och attityder som hör ihop med munhälsa samt deras inbördes förhållande. Dessutom studeras hur föräldrarnas munhälsa och tillhörande vanor påverkar utvecklingen barnens vanor och munhälsa.

Professor Satu Lahti, satu.lahti@utu.fi
Docent Mimmi Tolvanen, mimmi.tolvanen@utu.fi
OD Kari Rantavuori, kari.rantavuori@utu.fi
OD Anni Luoto, anni.luoto@utu.fi
OL Katri Palo, katri.palo@utu.fi
OL, FD Anu Kallio, anunurmi@utu.fi
OL Outi Hagqvist, outi.hagqvist@utu.fi
OL Hanna Suokko
OL Tuulia Salminen-Mäki, tujomal@utu.fi
Asiasana:
Tagit: