in English
 
 
Henkilöstö

Professorit
Emeritus- ja emeritaprofessorit
Yliopistonlehtorit, yliopisto-opettajat ja PostDoc-tutkijat
Tohtorikoulutettavat ja projektitutkijat
Kieltenopettajat
Muut tutkijat
Hallintopalvelut
Opintotiimi
Kirjasto
Muut

Professorit

Aine, Antti, Professori (kauppaoikeus), OTT, VT, 02 333 5834/040 576 1117, antain@utu.fi, vastaanotto ti 10.30–11.30, huone 2151
Alvesalo-Kuusi, Anne, Professori (oikeussosiologia), OTT, 02 333 5512/050 560 4229 , anne.alvesalo-kuusi@utu.fi, vastaanotto ti 15–16, huone 2138b
Hupli, Tuomas, Professori (prosessioikeus), OTT, 02 333 5543, tuomas.hupli@utu.fi, vastaanotto to 14.30–15.30, huone 2129
Korhonen, Outi, Professori (kansainvälinen oikeus), S.J.D.,FL, 02 333 5517/046 923 4549, outi.korhonen@utu.fi, vastaanotto ke 12–13, huone 2166
Korpiola, Mia, Professori (oikeushistoria), OTT, 02 333 5522, mia.korpiola@utu.fi, huone 2126
Koskinen, Seppo, Professori (työoikeus), OTT, 02 333 5533, sekoski@utu.fi, vastaanotto ti 13–14, huone 2125
Kumpula, Anne, Professori (ympäristöoikeus), OTT, 02 333 5842, ankumpu@utu.fi, vastaanotto ti 13–14, huone 2153
Lavapuro, Juha, Professori (tietoyhteiskunnan oikeus), OTT, 02 333 6088, julava@utu.fi, vastaanotto ma 14–15, huone 2128
Mikkola, Tuulikki, Professori (kansainvälinen yksityisoikeus ja perheoikeus) OTT, 02 333 5507, tuulikki.mikkola@utu.fi, vastaanotto ke 11–12, huone 2158
Mylly, Tuomas, Professori (eurooppalainen talousoikeus), OTT, 02 333 5843, tuomyl@utu.fi, vastaanotto ti 13–14, huone 2128
Määttä, Pekka, Professor of Practice, OTT
Niemi, Johanna, Akatemiaprofessori 2015–2019, OTT, 02 333 5540/050 437 2773, johanna.niemi@utu.fi, vastaanotto ke 13–14 ja sopimuksen mukaan, huone 2137
Nousiainen, Kevät, Professori (oikeusvertailu ja yleinen oikeustiede), OTT, 02 333 5518, kevnou@utu.fi, huone 2166
Ossa, Jaakko, Professori (finanssioikeus), OTT, 02 333 5516/0400 440 139, jossa@utu.fi, huone 2127
Salminen, Janne, Apulaisprofessori (julkisoikeus), 02 333 5513, jajasa@utu.fi, vastaanotto ma 14–15, huone 2156
Siltala, Raimo, Professori (yleinen oikeustiede), OTT, 02 333 5530, raisil@utu.fi, vastaanotto ti 15.30–16.30, huone 2166
Snell, Jukka, Professori (eurooppaoikeus) PhD, 02 333 5851, jukka.snell@utu.fi, vastaanotto ke 15–16, huone 2157
Tammi-Salminen, Eva, Professori (siviilioikeus), OTT, 333 5826, evatam@utu.fi, vastaanotto ma 14–15, huone 2152
Tapani, Jussi, Professori (rikosoikeus), dekaani, OTT, 02 333 5539, jussi.tapani@utu.fi, vastaanotto ke 13–14, huone 2130
Viljanen, Mika, Professori, (velvoiteoikeus), OTT, 02 333 8462/040 593 4210, mivevi@utu.fi, vastaanotto ma 10–11, huone 2154
Viljanen, Veli-Pekka, Professori (valtiosääntöoikeus), varadekaani, OTT, 02 333 5504, vpvilja@utu.fi, vastaanotto ma 15–16, huone 2155

Emeritus- ja emeritaprofessorit

Björne, Lars, Professori emeritus, OTT, 02 333 5505, lbjorne@utu.fi, huone 2167b
Helin, Markku, Professori emeritus, OTT, markku.helin@utu.fi
Jokela, Antti, Professori emeritus, OTT, 02 333 5505/040 707 7649, antajo@utu.fi,  huone 2167b
Kairinen, Martti, Professori emeritus, OTT, 02 333 5697, markairi@utu.fi, huone 2167b
Kartio, Leena, Professori emerita, OTT, 02 333 5506, leekar@utu.fi, huone 2167b
Kulla, Heikki, Professori emeritus, OTT, hkulla@utu.fi, huone 2167b 
Saarnilehto, Ari, Professori emeritus, OTT, arisaa@utu.fi
Tuomisto, Jarmo, Professori emeritus, OTT,  jarmo.tuomisto@utu.fi, huone 2167b
Viljanen, Pekka, Professori emeritus, OTT, VT, pekka.viljanen@utu.fi
Wikström, Kauko, Professori emeritus, OTT, 02 333 5506, kauwik@utu.fi, huone 2167b

Yliopistonlehtorit, yliopisto-opettajat, ja PostDoc-tutkijat

Cadillo Chandler, Dhanay, Erikoistutkija, 02 333 6067, dmcach@utu.fi, vastaanotto sopimuksen mukaan, huone 2138c
Elonheimo, Henrik, Tutkijatohtori, OTT, 02 333 5519/
050 362 4561, henelo@utu.fi, vastaanottoaika ke 15–16, huone 2127
Friman, Johanna, Tutkijatohtori OTT, 02 333 8471, johanna.friman@utu.fi, vastaanotto ma 13–14, huone 2135b
Hoffrén, Mia, Yliopistonlehtori, OTT, 02 333 5829, mimaho@utu.fi, huone 2167a,
työstävapaa 31.3.2018 asti
Hyttinen, Tatu, Tutkijatohtori, OTT,  VTM, VT, 02 333 6068, tatu.hyttinen@utu.fi, vastaanotto ke 10–11, huone 2126
Iire, Tero, Yliopisto-opettaja, OTM, KTM, 02 333 5510, teolii@utu.fi, vastaanotto ti 10–11, huone 2129 
Kainulainen, Heini, Yliopistolehtori, OTT, 02 333 6067/044 357 8802heini.kainulainen@utu.fi, vastaanotto ti 15–16, huone 2138c
Lähteenmäki, Liisa, Erikoistutkija, VTT, 02 333 8469, limala@utu.fi, vastaanotto ti 13–15, huone 2138b
Malik, Hanna, Erikoistutkija, hanna.malik@utu.fi, huone 2138b
Mylly, Ulla-Maija, Tutkijatohtori, OTT, 02 333 5553, ulla-maija.mylly@utu.fi, vastaanotto ke 12–13, huone 2145
Neuvonen, Päivi, Yliopisto-opettaja, Phd, Law, 02 333 5859, pjneuv@utu.fi, huone 2133
Pappila, Minna, Tutkijatohtori, OTT, 02 333 8458, minpap@utu.fi, vastaanotto ma 10–11., huone 2131
Saarikkomäki, Elsa, Erikoistutkija, VTM, 02 333 6067, elsa.saarikkomaki@utu.fihuone 2138c
Sosa, Lorena, Erikoistutkija, OTT, lpasos@utu.fi, huone 2137

Tohtorikoulutettavat ja projektitutkijat

Vastaanotot sopimuksen mukaan

Acquah, Daniel Opoku, Projektitutkija, M.Sc. 02 333 5831, danacq@)utu.fi, vastaanotto ke 13–14, huone 2146
Asplund, Aino, Tohtorikoulutettava, OTM, ahojal@utu.fi, työstävapaa 31.5.2017 asti
Collin, Felix, Tohtorikoulutettava, OTM, 02 333 5527, felix.collin@utu.fi, huone 2132
Eskelinen, Pia, Tohtorikoulutettava, HTM, 050 323 7296, pia.eskelinen@utu.fi, huone 2137
Haerting, Jakob, Tohtorikoulutettava, OTM, 02 333 5508, jakhae@utu.fi, huone 2135b
Heikkonen, Johannes, Projektitutkija, OTM, 02 333 5855, joheik@utu.fi, vastaanotto ma 15–16,huone 2150
Helle, Karoliina, Tohtorikoulutettava, OTM, 02 333 5629, jakaho@utu.fi, huone 2166
Helminen, Maija, Tohtorikoulutettava, HTM, M.Sc., 02 333 6069, anmahel@utu.fi, huone 2131
Holkeri, Emma, Tohtorikoulutettava, OTM, 02 333 5531, ethhol@utu.fi, huone 2147
Hong, Tuuli, Tohtorikoulutettava, OTM, tujrant@utu.fihuone 2137
Hurmerinta, Anna, Tohtorikoulutettava, OTM, 02 333 8465 / 040 773 3322 / 050 346 2581, alhurm@utu.fi, huone 2147
Imran, Ali, Tohtorikoulutettava, M.Econ., LL.M, 02 333 5853, aliimr@utu.fi, huone 2146
Isotalo, Anu, FT, Erikoistutkija, anu.isotalo@utu.fi, huone 2137
Jaakkola, Jussi, Tohtorikoulutettava, OTM/FM, 02 333 5830, jojaak@utu.fi, huone 2150
Koniakou, Vasiliki, Tohtorikoulutettava, OTM, vaskon@utu.fi, vastaanotto Tue 14–17, huone 2167a
Kuisma, Mirka, Tohtorikoulutettava, OTM, 02 333 5034 makuis@utu.fi, huone 2124
Kytölä, Marika, Projektitutkija, OTM, 02 333 5542, marika.m.kytola@utu.fi, huone 2137
Luoto, Lauri, Tohtorikoulutettava, OTM, 02 333 5071, lvluot@utu.fi, huone 2145
Macocinschi, Maria, Tohtorikoulutettava, OTM, 046 908 3121 macrma@utu.fi, huone 2167a
Maunula, Gail, Tohtorikoulutettava, MICL, gail.l.maunula@utu.fi, huone 2167a
Moskalenko, Oleksandr, Tohtorikoulutettava, OTM, olmymo@utu.fi, huone 2166
Nikoleishvili, Shorena, Tohtorikoulutettava, 02 333 5546, shonik@utu.fi, huone 2135/b2
Norr, Joonas, Tohtorikoulutettava, OTM, jmnorr@utu.fi, huone 2166

Rajavuori, Mikko, Tohtorikoulutettava, OTM, 02 333 8461, mijora@utu.fi, huone 2135/b1
Rantasaari, Krista, Tohtorikoulutettava, OTK/VTM, 02 333 5515, krista.rantasaari@utu.fi, huone 2148
Rosin, Annika, Tohtorikoulutettava, MA, 02 333 5847, annros@utu.fi, huone 2124
Salminen, Jaakko, Tohtorikoulutettava, OTM, FM, 040 567 1880, jahsalm@utu.fi, huone 2132
Sammalmaa, Johanna, Tohtorikoulutettava, OTM, 02 333 5859, jmsamm@utu.fi, huone 2133
Selkälä, Toni, Tohtorikoulutettava, OTM, 02 333 5546, totase@utu.fi, huone 2135/b1
Sivetc, Liudmila, Tohtorikoulutettava, liusiv@utu.fi, huone 2167/a
Vainio, Niklas, Tohtorikoulutettava, OTM, FM, ntvain@utu.fi
Turpeinen, Mira, Tohtorikoulutettava, OTK, 02 333 8463, mhjtur@utu.fi, huone 2148
Verdu, Amalia, Projektitutkija, alvesa@utu.fi, huone 2137
Viding, Sampo, Projektitutkija, samvid@utu.fi

Kieltenopettajat

Agge, Minna, Lehtori, minna.m.agge@utu.fi, huone 2168/b
Forsblom, Cindy, Lehtori, cindy.forsblom@utu.fi, huone 2168/a1
Henderson, Gordon, Lehtori, B.D., 02 333 5835, gorhen@utu.fi, huone 2168/b3
Jacquemot, Sandra, Lehtori, sandra.jacquemot@utu.fi
Kouvonen, Liisa, Lehtori, FM, lituko@utu.fi
Krizsán, Anna, Yliopisto-opettaja, M.A., M.S.Sc., 02 333 5860, anna.krizsan@utu.fi, vastaanotto sopimuksen mukaan, huone 2168/a3
Kuosa, Anne-Maria, Lehtori, FM, 02 333 5538, anne-maria.kuosa@utu.fi, vastaanotto 1.1.2017 alkaen ke 14.30–15.30, huone 2168/b1
Laivo-Laakso, Katja, Yliopisto-opettaja, 050 468 9844, kaalaiv@utu.fi
Mattila, Päivi, Yliopisto-opettaja, FM, 02 333 5544/050 466 9143, paivma@utu.fi, vastaanotto ma 13–14, huone 2168/b2
Meyer, Almut, Lehtori, FL, 02 333 5547, almut.meyer@utu.fi, vastaanotto ti 12–13, huone 2168/a2

Muut tutkijat

Lundell, Susanna, Apurahatutkija, susanna.lundell@utu.fi, huone 2138c
Murto, Jari, Tutkija, OTT, KTM, 02 333 5850, jaanmu@utu.fi, vastaanotto sopimuksen mukaan, huone 2166
Mäkelä, Päivi, Tutkija, VTM, paimak@utu.fi , huone 2167a
Riekkinen, Pekka, Tutkija, OTL, LL.M., 02 333 8468, pekka.riekkinen@utu.fi, huone 2167a
Saarensola, Satu, VT, sahesaa@utu.fi, vastaanotto sopimuksen mukaan, huone 2167a
Salmi, Olli, OTM, olmasal@utu.fi, huone 2166
Salmi-Tolonen, Tarja, Tutkija, OTT, FL, 02 333 5862, tasato@utu.fi, vastaanotto pe 13–14, huone 2166
Sirva, Sari, OTK, sarsir@utu.fi, huone 2167a
Urho, Matti, OTT, 02 333 5832/040 830 4500, maturh@utu.fi, huone 2166

Virtanen, Jussijueivi@utu.fi, huone 2167a

Hallintopalvelut

Mia Fager, Palvelupäällikkö, OTK, VT,
02 333 5500/040 575 1641, mia.fager@utu.fi
Huone 2108
Vastaanotto sopimuksen mukaan

          • Talous-, henkilöstö- ja yleishallinto
          • Hallintopalveluyksikön esimies
          • Johtokunnan kokousten valmistelu
          • Tehtävien täytöt ja nimitysasiat
          • HR-tukihenkilö
          • Tiedekunnan hankinnat, tilat ja laitteet
          • Oikeustieteellisen tiedekunnan turvallisuuspäällikkö

Ulla Knifsund, Controller
050 590 8876,  ulla.knifsund@utu.fi
Huone 2112
Paikalla maanantaisin

Marja Andersson, Tutkimus- ja jatkokoulutussuunnittelija
02 333 5535, makasu@utu.fi
Huone 2107
Vastaanotto: ke 12-14 tai sopimuksen mukaan

          • jatko-opiskelijoiden neuvonta
          • väitöskirjat
          • lisensiaatintutkimukset
          • tohtoriohjelman koordinointi
          • tutkijavierailijat
          • muut jatko-opintoihin ja tutkimuksen tukemiseen liittyvät hallinnolliset tehtävät

Janne Wacklin, Informaatikko, FM
02 333 5521, janwac@utu.fi
Huone 2104

  • opastus kirjaston ja yliopiston verkkoaineistojen käytöstä

 

Terhi Alinikula, Koulutuskoordinaattori
Huone 2107
Vastaanotto: ma-pe 12-14
          • tiedekunnan järjestämä täydennyskoulutus
          • projektien talousasiat


       

 Tarja Lindén, Viestintäsihteeri
02 333 5511, tarja.linden@utu.fi
Huone 2105
Vastaanotto: ma-pe 12-14

          • www-sivujen päivittäminen
          • seminaarien ja tapahtumien järjestelyt
          • esitteet ja julisteet
          • johtokunnan asiakirjoihin liittyvät tehtävät
          • sole-tuki

Jolita Murto, Henkilöstö- ja taloussihteeri
029 450 3740, jolita.murto@utu.fi
Huone 2107

          • ulkopuolisen rahoituksen projektien talousseuranta ja raportointi
          • projektityöntekijöiden SOLE
          • henkilöstöhallinnon asiakirjojen valmistelua
          • yleisiä hallinnollisia tehtäviä
          • Publiikki


Opintotiimi

Katja Arola, Opintopäällikkö
02 333 5501, katja.arola@utu.fi
Huone 2109
Vastaanotto: ke 12-14 tai sopimuksen mukaan

          • tiedekunnan opintoasiain hallinto ja sen kehittäminen
          • tiedekunnan suomenkielinen ja englanninkielinen perusopetus
          • opiskelijavalinta

 

 

Riikka Matikainen, Koulutussuunnittelija, FM
02 333 6307, riikka.matikainen@utu.fi
Huone 2110
Vastaanotto: ke, to 12-14

          • Turku Law School
          • LIS-koordinaattori / LIS coordination
          • vaihto-opiskelijat / exchange students
          • kv-yhdyshenkilö / contact person on international issues
          • HOPS
          • opetusaikataulujen suunnittelu / Scheduling of lessons
          • opintojaksopalautteen kerääminen / Course feedback

Riina Karskela, Opintoneuvoja, VTM
02 333 5509, riina.karskela@utu.fi
Huone 2110
Vastaanotto: ke, to 12-14

  • perustutkinto-opiskelijoiden ohjaus ja neuvonta
  • opiskelija- ja opettajatuutorointi
  • uusien opiskelijoiden johdantoviikko
  • HOPS-ohjaus ja HOPS:ien hyväksyminen
  • opintopiiritoiminta
  • hakijaneuvonta
  • OPSI-tallennus
  • opiskelijavalinnan avustavat tehtävät
  • harjoittelu
  • tiedotus

Elina Renvall, Opintosihteeri
02 333 5827, elina.renvall@utu.fi
Huone 2111
Paikalla keskiviikoisin ja torstaisin (tai sop. mukaan)

  • tenttijärjestelyt
  • tenttitulosten tallennus


Ville Veikkola, Opintosihteeri, Oik. yo.
02 333 5958, vijove@utu.fi
Huone 2111
Vastaanotto: ma-pe 12-14

  • opetusaikataulujen päivitys
  • hyväksilukujen ja korvaavuuksien kirjaaminen
  • ilmoittautumiset valinnaisille opintojaksoille

Suvi Vesanto, Opintosihteeri, FM
02 333 5545, suvi.vesanto@utu.fi
Huone 2105
Vastaanotto: ma-pe 12-14

  • valmistumiseen liittyvät asiat; mm. tutkielmat, ON-opinnäytetyöt, tutkintotodistukset

Julius Soini, Toimistosihteeri
02 333 5502, oik-kanslia@utu.fi, jsasoi@utu.fi
Huone 2103

          • kopioiminen
          • postin jakelu
          • opastus opetustiloihin ja ovien avaaminen
          • kääntäminen (englanti)
          • kanslian päivystys ja neuvonta

 

 

 

Calonia-kirjasto, Arcanum, Vatselankatu 2 

Viitanen, Johanna M., Kirjastonhoitaja, FM, 02 333 6197/02 333 6195/050 590 6978
Calonia-kirjasto, päivystys, 02 333 6195

Muut

Helpdesk, helpdesk@utu.fi
Lex Café, Lindström Johanna, 02 333 5841
Monistamo, 02 333 5503, ma-pe klo 12-14
Surakka Matti, Tilapalvelumestari, 02 333 6797 / 040 747 2313, matsur@utu.fi  

 

Asiasana:
Tagit:

Puhelin: (02) 333 5502
Fax: 029 450 5040
Sähköposti: oik-kanslia(at)utu.fi
Avoinna ma-pe klo 12-14

Käyntiosoite

Lemminkäisenkatu 14-18 A, 2. krs
20520 Turku 

Postiosoite

Oikeustieteellinen tiedekunta
20014 Turun yliopisto

Laskutusosoite

Verkkolaskut

OVT-tunnus: 003702458963

Verkkolaskuoperaattori: OpusCapita Group Oy

Operaattorivälittäjätunnus: 003710948874

Turun yliopisto ottaa kotimaan laskutuksessa vastaan vain verkkolaskuja.

Laskussa on mainittava ostolaskuviite.  

Y-tunnus

Yliopiston y-tunnus on 0245896-3.