in English
 
 
Henkilöstö

Professorit
Emeritus- ja emeritaprofessorit
Yliopistonlehtorit, yliopisto-opettajat ja PostDoc-tutkijat
Tohtorikoulutettavat ja projektitutkijat
Kieltenopettajat
Muut tutkijat
Hallintopalvelut
Opintotiimi
Kirjasto
Muut

Professorit

Aine, Antti, Professori (kauppaoikeus), OTT, VT, 040 576 1117, antain@utu.fi, vastaanotto ti 10.30–11.30
Alvesalo-Kuusi, Anne, Professori (oikeussosiologia), varadekaani, OTT, 050 560 4229, anne.alvesalo-kuusi@utu.fi, vastaanotto ti 15–16
Hupli, Tuomas, Professori (prosessioikeus), OTT, tuomas.hupli@utu.fi, vastaanotto to 14.30–15.30
Korhonen, Outi, Professori (kansainvälinen oikeus), S.J.D.,FL, 046 923 4549, outi.korhonen@utu.fi, vastaanotto ke 12–13
Korpiola, Mia, Professori (oikeushistoria), OTT, mia.korpiola@utu.fi
Koskinen, Seppo, Professori (työoikeus), OTT, sekoski@utu.fi, vastaanotto ti 13–14
Kumpula, Anne, Professori (ympäristöoikeus), OTT, ankumpu@utu.fi, vastaanotto ti 13–14
Lavapuro, Juha, Professori (tietoyhteiskunnan oikeus), OTT,  julava@utu.fi, vastaanotto ma 14–15
Mikkola, Tuulikki, Professori (kansainvälinen yksityisoikeus ja perheoikeus) OTT, tuulikki.mikkola@utu.fi, vastaanotto ke 11–12
Mylly, Tuomas, Professori (eurooppalainen talousoikeus), OTT, tuomyl@utu.fi
Määttä, Pekka, Professor of Practice, OTT
Niemi, Johanna, Akatemiaprofessori 2015–2019, OTT, 040 589 8820, johanna.niemi@utu.fi, vastaanotto ke 13–14 ja sopimuksen mukaan
Ossa, Jaakko, Professori (finanssioikeus), OTT, 0400 440 139, jossa@utu.fi
Salminen, Janne, Apulaisprofessori (julkisoikeus), varadekaani, jajasa@utu.fi, vastaanotto ma 14–15
Siltala, Raimo, Professori (yleinen oikeustiede), OTT, raisil@utu.fi, vastaanotto ti 15.30–16.30
Snell, Jukka, Professori (eurooppaoikeus) PhD, jukka.snell@utu.fi, vastaanotto ke 15–16
Tammi-Salminen, Eva, Professori (siviilioikeus), OTT, evatam@utu.fi, vastaanotto ma 14–15
Tapani, Jussi, Professori (rikosoikeus), dekaani, OTT, jussi.tapani@utu.fi, vastaanotto ke 13–14
Viljanen, Mika, Professori, (velvoiteoikeus), OTT, 040 593 4210, mivevi@utu.fi, vastaanotto ma 10–11
Viljanen, Veli-Pekka, Professori (valtiosääntöoikeus), OTT, vpvilja@utu.fi, vastaanotto ma 15–16

Emeritus- ja emeritaprofessorit

Björne, Lars, Professori emeritus, OTT, lbjorne@utu.fi
Helin, Markku, Professori emeritus, OTT, markku.helin@utu.fi
Jokela, Antti, Professori emeritus, OTT, 040 707 7649, antajo@utu.fi
Kairinen, Martti, Professori emeritus, OTT, markairi@utu.fi
Kartio, Leena, Professori emerita, OTT, leekar@utu.fi
Kulla, Heikki, Professori emeritus, OTT, hkulla@utu.fi
Nousiainen, Kevät, Professori emerita, OTT, kevnou@utu.fi
Saarnilehto, Ari, Professori emeritus, OTT, arisaa@utu.fi
Tuomisto, Jarmo, Professori emeritus, OTT,  jarmo.tuomisto@utu.fi
Viljanen, Pekka, Professori emeritus, OTT, VT, pekka.viljanen@utu.fi
Wikström, Kauko, Professori emeritus, OTT, kauwik@utu.fi

Yliopistonlehtorit, yliopisto-opettajat, ja PostDoc-tutkijat

Acquah, Daniel Opoku, Tutkijatohtori, danacq@)utu.fi, vastaanotto ke 13–14
Cadillo Chandler, Dhanay, Erikoistutkija,  dmcach@utu.fi, vastaanotto sopimuksen mukaan
Elonheimo, Henrik, Tutkijatohtori, OTT, 
050 362 4561, henelo@utu.fi, vastaanotto sopimuksen mukaan
Friman, Johanna, Tutkijatohtori OTT, johanna.friman@utu.fi, vastaanotto ma 13–14
Hoffrén, Mia, Yliopistonlehtori, OTT, mimaho@utu.fi, työstävapaa 31.3.2018 asti
Hyttinen, Tatu, Tutkijatohtori, OTT,  VTM, VT, tatu.hyttinen@utu.fi, vastaanotto ke 10–11
Iire, Tero, Yliopisto-opettaja, OTM, KTM, teolii@utu.fi, vastaanotto ti 10–11
Kainulainen, Heini, Yliopistolehtori, OTT, 044 357 8802heini.kainulainen@utu.fi, vastaanotto ti 15–16
Lähteenmäki, Liisa, Erikoistutkija, VTT, limala@utu.fi, vastaanotto ti 13–15
Malik, Hanna, Erikoistutkija, hanna.malik@utu.fi
Mylly, Ulla-Maija, Tutkijatohtori, OTT, ulla-maija.mylly@utu.fi
Pappila, Minna, Tutkijatohtori, OTT, minpap@utu.fi, vastaanotto ma 10–11
Saarikkomäki, Elsa, Erikoistutkija, VTM, elsa.saarikkomaki@utu.fi

Tohtorikoulutettavat ja projektitutkijat

Vastaanotot sopimuksen mukaan

Asplund, Aino, Tohtorikoulutettava, OTM, ahojal@utu.fi
Bräutigam, Tobias, Erikoistutkija, OTT
Collin, Felix, Tohtorikoulutettava, OTM, felix.collin@utu.fi
Eskelinen, Pia, Tohtorikoulutettava, HTM, 050 323 7296, pia.eskelinen@utu.fi
Haerting, Jakob, Tohtorikoulutettava, OTM, jakhae@utu.fi
Heikkonen, Johannes, Projektitutkija, OTM, joheik@utu.fi, vastaanotto ma 15–16
Helle, Karoliina, Tohtorikoulutettava, OTM, jakaho@utu.fi
Helminen, Maija, Tohtorikoulutettava, HTM, M.Sc.anmahel@utu.fi
Holkeri, Emma, Tohtorikoulutettava, OTM, ethhol@utu.fi
Hong, Tuuli, Tohtorikoulutettava, OTM, tujrant@utu.fi
Hurmerinta-Haanpää, Anna, Tohtorikoulutettava, OTM, 040 773 3322/ 050 346 2581, alhurm@utu.fi
Imran, Ali, Tohtorikoulutettava, M.Econ., LL.M, aliimr@utu.fi
Isotalo, Anu, FT, Erikoistutkija, anu.isotalo@utu.fi
Jaakkola, Jussi, Tohtorikoulutettava, OTM/FM, jojaak@utu.fi
Koniakou, Vasiliki, Tohtorikoulutettava, OTM, vaskon@utu.fi, vastaanotto Tue 14–17
Kuisma, Mirka, Tohtorikoulutettava, OTM, makuis@utu.fi
Kytölä, Marika, Projektitutkija, OTM, marika.m.kytola@utu.fi
Luoto, Lauri, Tohtorikoulutettava, OTM, lvluot@utu.fi
Macocinschi, Maria, Tohtorikoulutettava, OTM, 046 908 3121 macrma@utu.fi
Maunula, Gail, Tohtorikoulutettava, MICL, gail.l.maunula@utu.fi
Moskalenko, Oleksandr, Tohtorikoulutettava, OTM, olmymo@utu.fi
Nikoleishvili, Shorena, Tohtorikoulutettava, shonik@utu.fi
Norr, Joonas, Tohtorikoulutettava, OTM, jmnorr@utu.fi

Rajavuori, Mikko, Tohtorikoulutettava, OTM, mijora@utu.fi
Rantasaari, Krista, Tohtorikoulutettava, OTK/VTM, krista.rantasaari@utu.fi
Rosin, Annika, Tohtorikoulutettava, MA, annros@utu.fi
Ringbom, Henrik, Erikoistutkija, OTT
Salminen, Jaakko, Tohtorikoulutettava, OTM, FM, 040 567 1880, jahsalm@utu.fi
Sammalmaa, Johanna, Tohtorikoulutettava, OTM, jmsamm@utu.fi
Selkälä, Toni, Tohtorikoulutettava, OTM, totase@utu.fi
Sivetc, Liudmila, Tohtorikoulutettava, liusiv@utu.fi
Vainio, Niklas, Tohtorikoulutettava, OTM, FM, ntvain@utu.fi
Turpeinen, Mira, Tohtorikoulutettava, OTK, mhjtur@utu.fi
Verdu, Amalia, Projektitutkija, alvesa@utu.fi
Viding, Sampo, Projektitutkija, samvid@utu.fi

Kieltenopettajat

Agge, Minna, Lehtori, minna.m.agge@utu.fi
Forsblom, Cindy, Lehtori, cindy.forsblom@utu.fi
Henderson, Gordon, Lehtori, B.D., gorhen@utu.fi
Jacquemot, Sandra, Lehtori, sandra.jacquemot@utu.fi
Kouvonen, Liisa, Lehtori, FM, lituko@utu.fi
Krizsán, Anna, Yliopisto-opettaja, M.A., M.S.Sc., anna.krizsan@utu.fi, vastaanotto sopimuksen mukaan
Kuosa, Anne-Maria, Lehtori, FM, anne-maria.kuosa@utu.fi, vastaanotto ke 14.30–15.30
Laivo-Laakso, Katja, Yliopisto-opettaja, 050 468 9844, kaalaiv@utu.fi
Mattila, Päivi, Yliopisto-opettaja, FM, 050 466 9143, paivma@utu.fi, vastaanotto ma 13–14
Meyer, Almut, Lehtori, FL, almut.meyer@utu.fi, vastaanotto ti 12–13

Muut tutkijat

Lundell, Susanna, Apurahatutkija, susanna.lundell@utu.fi
Murto, Jari, Tutkija, OTT, KTM, jaanmu@utu.fi, vastaanotto sopimuksen mukaan
Mäkelä, Päivi, Tutkija, VTM, paimak@utu.fi
Riekkinen, Pekka, Tutkija, OTL, LL.M., pekka.riekkinen@utu.fi
Saarensola, Satu, VT, sahesaa@utu.fi, vastaanotto sopimuksen mukaan
Salmi, Olli, OTM, olmasal@utu.fi
Salmi-Tolonen, Tarja, Tutkija, OTT, FL, tasato@utu.fi, vastaanotto pe 13–14
Sirva, Sari, OTK, sarsir@utu.fi
Urho, Matti, OTT, 040 830 4500, maturh@utu.fi

Virtanen, Jussijueivi@utu.fi

Hallintopalvelut

Noora Kedonperä, Palvelupäällikkö, FM, KM
050 577 6371, nokake@utu.fi
Huone 2013
Vastaanotto sopimuksen mukaan

  • henkilöstö- ja yleishallinto
  • johtokunnan kokousten valmistelu
  • tehtävien täytöt ja nimitysasiat
  • HR-tukihenkilö
  • tiedekunnan tila- ja turvallisuusasiat

Ulla Knifsund, Controller
050 590 8876,  ulla.knifsund@utu.fi
Paikalla maanantaisin

Jolita Murto, taloussihteeri
029 450 3740, jolita.murto@utu.fi
Kauppakorkeakoulun palvelupiste, 2. kerros
(tiedekunnassa sop. mukaan)

  • täydentävän rahoituksen projektien talouden lähituki projektin koko elinkaaren aikana
  • TOPI
  • SoleTM
  • muut taloussihteerin tehtävät

Marja Andersson, Tutkimus- ja jatkokoulutussuunnittelija
makasu@utu.fi
Vastaanotto: ke 12-14 tai sopimuksen mukaan

          • jatko-opiskelijoiden neuvonta
          • väitöskirjat
          • lisensiaatintutkimukset
          • tohtoriohjelman koordinointi
          • tutkijavierailijat
          • muut jatko-opintoihin ja tutkimuksen tukemiseen liittyvät hallinnolliset tehtävät

 

Tarja Lindén, Viestintäsihteeri
029 450 3827, tarja.linden@utu.fi
Huone 2014
Vastaanotto: ma-pe 12-14

          • www-sivujen päivittäminen
          • seminaarien ja tapahtumien järjestelyt
          • esitteet ja julisteet
          • johtokunnan asiakirjoihin liittyvät tehtävät

 


Opintotiimi

Katja Arola, Opintopäällikkö
029 4503962, katja.arola@utu.fi
Huone 2015
Vastaanotto: ke 12-14 tai sopimuksen mukaan

          • tiedekunnan opintoasiain hallinto ja sen kehittäminen
          • tiedekunnan suomenkielinen ja englanninkielinen perusopetus
          • opiskelijavalinta

 

 

Riikka Matikainen, Koulutussuunnittelija, FM
029 4503956, riikka.matikainen@utu.fi
Huone 2016
Vastaanotto: ke, to 12-14

          • Turku Law School
          • LIS-koordinaattori / LIS coordination
          • vaihto-opiskelijat / exchange students
          • kv-yhdyshenkilö / contact person on international issues
          • HOPS
          • opetusaikataulujen suunnittelu / Scheduling of lessons
          • opintojaksopalautteen kerääminen / Course feedback

Riina Karskela, Opintoneuvoja, VTM
029 4502543, riina.karskela@utu.fi
Huone 2017
Vastaanotto: ke, to 12-14

  • perustutkinto-opiskelijoiden ohjaus ja neuvonta
  • opiskelija- ja opettajatuutorointi
  • uusien opiskelijoiden johdantoviikko
  • HOPS-ohjaus ja HOPS:ien hyväksyminen
  • opintopiiritoiminta
  • hakijaneuvonta
  • OPSI-tallennus
  • opiskelijavalinnan avustavat tehtävät
  • harjoittelu
  • tiedotus
Terhi Alinikula, Opintosihteeri
Huone 2014
Vastaanotto: ma-pe 12-14
          • tiedekunnan järjestämä täydennyskoulutus
          • tenttitulokset
          • hyväksilukemis/korvaavuuksien kirjaaminen
          • ETA-kokeet

 

Elina Renvall, Opintosihteeri
050 5058021, elina.renvall@utu.fi
Huone 2018
Vastaanotto: ma-pe 12-14

  • valmistumiseen liittyvät asiat; mm. tutkielmat, ON-opinnäytetyöt, tutkintotodistukset
  • tenttijärjestelyt

 

Mirja Kataja, Opintosihteeri
029 4502411, mirkat@utu.fi
Huone 2018
Vastaanotto: ma-pe 12-14

  • opetusaikataulujen päivitys
  • opintosuoritusten kirjaaminen
  • ilmoittautumiset opintojaksoille
  • tilavaraukset
      

    Calonia-kirjasto, Arcanum, Vatselankatu 2 

    Viitanen, Johanna M., Kirjastonhoitaja, FM, 050 590 6978
    Calonia-kirjasto, päivystys

    Eeva-Maria Suikkanen, Informaatikko
    eevsui@utu.fi
    • opastus kirjaston ja yliopiston verkkoaineistojen käytöstä

    Muut

    Helpdesk, helpdesk@utu.fi
    Lex Café, Lindström Johanna
    Surakka Matti, Tilapalvelumestari, 040 747 2313, matsur@utu.fi  

     

    Asiasana:
    Tagit:

    Puhelin: 029 450 5000
    Fax: 029 450 5040

    Sähköposti:
    Opintoihin liittyvät asiat:
    oik-opintotiimi@utu.fi
    Muut asiat: oik-kanslia@utu.fi
    Avoinna ma-to klo 12-14

    Käyntiosoite

    Caloniankuja 3
    20500 Turku 

    Postiosoite

    Oikeustieteellinen tiedekunta
    20014 Turun yliopisto

    Laskutusosoite

    Verkkolaskut

    OVT-tunnus: 003702458963

    Verkkolaskuoperaattori: OpusCapita Group Oy

    Operaattorivälittäjätunnus: 003710948874

    Turun yliopisto ottaa kotimaan laskutuksessa vastaan vain verkkolaskuja.

    Laskussa on mainittava ostolaskuviite.  

    Y-tunnus

    Yliopiston y-tunnus on 0245896-3.