in English
 
 
Henkilöstö
Henkilökunnan sähköpostiosoitteet ja puhelinnumerot löytyvät myös henkilöhausta.

Professorit
Emeritus- ja emeritaprofessorit
Yliopistonlehtorit, yliopisto-opettajat ja PostDoc-tutkijat
Tohtorikoulutettavat ja projektitutkijat
Kieltenopettajat
Muut tutkijat
Opintotiimi
Muut

Professorit

Aine, Antti, Professori (kauppaoikeus), OTT, VT, 029 450 4418, 050 413 9351, antain@utu.fi
Alvesalo-Kuusi, Anne, Professori (oikeussosiologia), varadekaani, OTT, 
029 450 2839, 050 560 4229, anne.alvesalo-kuusi@utu.fi
Hupli, Tuomas, Professori (prosessioikeus), OTT, 050 351 5067, tuomas.hupli@utu.fi
Korhonen, Outi, Professori (kansainvälinen oikeus), S.J.D.,FL, 029 450 2360, 046 923 4549, outi.korhonen@utu.fi
Korpiola, Mia, Professori (oikeushistoria), OTT, mia.korpiola@utu.fi
Koskinen, Seppo, Professori (työoikeus), OTT, 029 450 4422, 050 309 0550,
sekoski@utu.fi
Kumpula, Anne, Professori (ympäristöoikeus), OTT, 029 450 4403, 050 309 4416, ankumpu@utu.fi
Lavapuro, Juha, Professori (tietoyhteiskunnan oikeus), OTT, 029 450 2129,
040 775 5190, julava@utu.fi
Mikkola, Tuulikki, Professori (kansainvälinen yksityisoikeus ja perheoikeus) OTT, 
029 450 2699, 050 307 0904, tuulikki.mikkola@utu.fi
Mylly, Tuomas, Professori (eurooppalainen talousoikeus), OTT, 029 450 2953, 050 820 5125,  tuomyl@utu.fi
Määttä, Pekka, Professor of Practice, OTT
Niemi, Johanna, Akatemiaprofessori 2015–2019, OTT, 029 450 2131, 040 589 8820, johanna.niemi@utu.fi
Ossa, Jaakko, Professori (finanssioikeus), OTT, 0400 440 139, jossa@utu.fi
Salminen, Janne, Apulaisprofessori (julkisoikeus), varadekaani, jajasa@utu.fi,
041 507 3537
Siltala, Raimo, Professori (yleinen oikeustiede), OTT, 029 450 4423, 050 311 0836,
raisil@utu.fi
Snell, Jukka, Professori (eurooppaoikeus) PhD, jukka.snell@utu.fi, 029 450 4401, 050 309 2695
Tammi-Salminen, Eva, Professori (siviilioikeus), OTT, 
evatam@utu.fi, 029 450 4408, 050 312 0910
Tapani, Jussi, Professori (rikosoikeus), dekaani, OTT, jussi.tapani@utu.fi,
029 450 4010, 040 550 4103
Viljanen, Mika, Apulaisprofessori, (yksityisoikeus), OTT, 029 450 4430, 040 593 4210, mivevi@utu.fi
Viljanen, Veli-Pekka, Professori (valtiosääntöoikeus), OTT, vpvilja@utu.fi,
029 450 2885, 040 684 7650

Emeritus- ja emeritaprofessorit

Björne, Lars, Professori emeritus, OTT, lbjorne@utu.fi
Helin, Markku, Professori emeritus, OTT, markku.helin@utu.fi
Jokela, Antti, Professori emeritus, OTT, 040 707 7649, antajo@utu.fi
Kairinen, Martti, Professori emeritus, OTT, markairi@utu.fi
Kartio, Leena, Professori emerita, OTT, 040 504 1276, leekar@utu.fi
Kulla, Heikki, Professori emeritus, OTT, hkulla@utu.fi
Nousiainen, Kevät, Professori emerita, OTT, kevnou@utu.fi
Saarnilehto, Ari, Professori emeritus, OTT, arisaa@utu.fi
Tuomisto, Jarmo, Professori emeritus, OTT,  jarmo.tuomisto@utu.fi
Viljanen, Pekka, Professori emeritus, OTT, VT, pekka.viljanen@utu.fi
Wikström, Kauko, Professori emeritus, OTT, kauwik@utu.fi

Yliopistonlehtorit, yliopisto-opettajat, ja PostDoc-tutkijat

Acquah, Daniel Opoku, Tutkijatohtori, danacq@)utu.fi, 029 450 4404, 050 309 5817
Bräutigam, Tobias, Erikoistutkija, tobias.brautigam@utu.fi

Cadillo Chandler, Dhanay, Erikoistutkija,  dmcach@utu.fi, 029 450 4402, 050 309 3474
Friman, Johanna, Yliopisto-opettaja, OTT, johanna.friman@utu.fi, 029 450 4413, 050 575 3655
Ghouri, Ahmad, Kollegiumtutkija, ahmgho@utu.fi
Hyttinen, Tatu, Tutkijatohtori, OTT,  VTM, VT, tatu.hyttinen@utu.fi, 050 339 2123
Kainulainen, Heini, Yliopistonlehtori, OTT, 044 357 8802, heini.kainulainen@utu.fi
Luoto, Lauri, Yliopisto-opettaja, OTT, lvluot@utu.fi
Lähteenmäki, Liisa, Tutkijatohtori, VTT, limala@utu.fi, 029 450 4407, 050 436 5027,
Mylly, Ulla-Maija, Tutkijatohtori, OTT, ulla-maija.mylly@utu.fi, 029 450 4424, 050 463 7974
Pappila, Minna, Tutkijatohtori, OTT, minpap@utu.fi, 040 517 1219
Petman, Jarna, Tutkijatohtori, jarna.petman@utu.fi
Ringbom, Henrik, Erikoistutkija (senior), henrik.ringbom@utu.fi
Rosin, Annika, Tutkijatohtori, OTT, annros@utu.fi
Salminen, Jaakko, Tutkijatohtori, OTT, FM, 040 567 1880, jaakko.salminen@utu.fi
Salokannel, Marjut, Tutkimusjohtaja, marjut.salokannel@utu.fi
Vasara-Aaltonen, Marianne, Tutkijatohtori, OTT, marianne.vasara-aaltonen@utu.fi 

Tohtorikoulutettavat ja projektitutkijat

Asplund, Aino, Tohtorikoulutettava, OTM, ahojal@utu.fi, 050 500 2912
Collin, Felix, Tohtorikoulutettava, OTM, felix.collin@utu.fi, 029 450 4405, 050 436 0371
Eskelinen, Pia, Tohtorikoulutettava, HTM, pia.eskelinen@utu.fi, 050 323 7296
Haerting, Jakob, Tohtorikoulutettava, OTM, jakhae@utu.fi
Helle, Karoliina, Tohtorikoulutettava, OTM, jakaho@utu.fi, 029 450 4417, 050 413 7625
Holkeri, Emma, Projektitutkija, OTM, ethhol@utu.fi, 029 450 4416, 050 412 8351
Hurmerinta-Haanpää, Anna, Tohtorikoulutettava, OTM, 040 773 3322, 050 346 2581, alhurm@utu.fi
Imran, Ali, Tohtorikoulutettava, M.Econ., LL.M, aliimr@utu.fi, 029 450 4421, 050 308 7526
Jaakkola, Jussi, Tohtorikoulutettava, OTM/FM, jojaak@utu.fi, 029 450 4410, 050 313 4629
Jussila, Tuomas, Projektitutkija, tuomas.jussila@utu.fi
Jyrkkiö, Lassi, Tohtorikoulutettava, lassi.jyrkkio@utu.fi
Kataja, Pauli, Tohtorikoulutettava, OTM, paolka@utu.fi
Koniakou, Vasiliki, Tohtorikoulutettava, OTM, vaskon@utu.fi
Kytölä, Marika, Projektitutkija, OTM, marika.m.kytola@utu.fi
Lujan Pinelo, Aleida, Tohtorikoulutettava, M.A. aleida.a.lujanpinelo@utu.fi
Macocinschi, Maria, Tohtorikoulutettava, OTM, macrma@utu.fi, 046 908 3121
Mansikka, Tanja, Tohtorikoulutettava, tanja.m.mansikka@utu.fi
Markovich, Ekaterina, Tohtorikoulutettava, ekaterina.e.markovich@utu.fi
Maunula, Gail, Tohtorikoulutettava, MICL, gail.l.maunula@utu.fi, 0400 271 889
Melart, Samuli, Tohtorikoulutettava, OTM, samuli.e.melart@utu.fi
Nikoleishvili, Shorena, Tohtorikoulutettava, shonik@utu.fi
Norr, Joonas, Tohtorikoulutettava, OTM, jmnorr@utu.fi
Oljakka Nea, Projektitutkija, nemaol@utu.fi
Rantasaari, Krista, Tohtorikoulutettava, OTK/VTM, krista.rantasaari@utu.fi, 029 450 4412, 050 574 5886
Sammalmaa, Johanna, Tohtorikoulutettava, OTM, jmsamm@utu.fi
Selkälä, Toni, Tohtorikoulutettava, OTM, totase@utu.fi, 045 608 7547
Sivetc, Liudmila, Tohtorikoulutettava, liusiv@utu.fi
Turpeinen, Mira, Tohtorikoulutettava, OTK, mhjtur@utu.fi
Vanto, Johanna, Tohtorikoulutettava, johanna.m.vanto@utu.fi, 029 450 4406, 050 436 0857
Vatjus-Anttila, Jalo, Projektitutkija, jvaan@utu.fi
Verdu, Amalia, Projektitutkija, alvesa@utu.fi

Muut tutkijat

Heikkonen, Johannes, Tutkija, OTM, joheik@utu.fi
Helminen, Maija, Tutkija, HTM, M.Sc.anmahel@utu.fi, 029 450 4414, 050 410 9007
Isotalo, Anu, FT, Tutkija, anu.isotalo@utu.fi
Laajala, Sini, Tutkija, sini.laajala@utu.fi
Lamminen, Johannes, Tutkija, jlmlam@utu.fi
Lundell, Susanna, Apurahatutkija, susanna.lundell@utu.fi
Malik, Hanna, Tutkija, hanna.malik@utu.fi, 029 450 4426, 050 512 8927
Peltonen, Minni, Tutkija, minni.s.peltonen@utu.fi
Rantaeskola, Satu, Tutkija, satu.s.rantaeskola@utu.fi
Sirva, Sari, OTK, sarsir@utu.fi
Urho, Matti, OTT, 040 830 4500, maturh@utu.fi
Vainio, Niklas, Tutkija, OTM, FM, ntvain@utu.fi
Virtanen, Jussijueivi@utu.fi
Vuorenpää, Mikko, mivuore@utu.fi

Opintotiimi

Katja Arola, Opintopäällikkö
029 450 3962, katja.arola@utu.fi
Huone 2015
Vastaanotto: ke 12-14 tai sopimuksen mukaan

          • tiedekunnan opintoasiain hallinto ja sen kehittäminen
          • tiedekunnan suomenkielinen ja englanninkielinen perusopetus
          • opiskelijavalinta

 

 

Riikka Matikainen, Koulutussuunnittelija, FM
029 450 3956, riikka.matikainen@utu.fi
Huone 2016
Vastaanotto: ke, to 12-14

          • Turku Law School
          • LIS-koordinaattori / LIS coordination
          • vaihto-opiskelijat / exchange students
          • kv-yhdyshenkilö / contact person on international issues
          • HOPS
          • opetusaikataulujen suunnittelu / Scheduling of lessons
          • opintojaksopalautteen kerääminen / Course feedback

Riina Karskela, Opintoneuvoja, VTM
029 450 2543, riina.karskela@utu.fi
Huone 2017
Vastaanotto: ke, to 12-14

  • perustutkinto-opiskelijoiden ohjaus ja neuvonta
  • opiskelija- ja opettajatuutorointi
  • uusien opiskelijoiden johdantoviikko
  • HOPS-ohjaus ja HOPS:ien hyväksyminen
  • opintopiiritoiminta
  • hakijaneuvonta
  • OPSI-tallennus
  • opiskelijavalinnan avustavat tehtävät
  • harjoittelu
  • tiedotus
Terhi_Alinikula-.jpgTerhi Alinikula, Opintosihteeri
Huone 2014
Vastaanotto: ma-to 12-14
          • tiedekunnan järjestämä täydennyskoulutus
          • tenttitulokset
          • hyväksilukemis/korvaavuuksien kirjaaminen
          • ETA-kokeet

 

Elina Renvall, Opintosihteeri
29 450 3961, elina.renvall@utu.fi
Huone 2018
Vastaanotto: ma-to 12-14

  • valmistumiseen liittyvät asiat; mm. tutkielmat, ON-opinnäytetyöt, tutkintotodistukset
  • tenttijärjestelyt

Mirja Kataja, Opintosihteeri
029 450 2411, mirkat@utu.fi
Huone 2018
Vastaanotto: ma-to 12-14

  • opetusaikataulujen päivitys
  • opintosuoritusten kirjaaminen
  • ilmoittautumiset opintojaksoille
  • tilavaraukset

Muut

Noora Kedonperä, Palvelupäällikkö, FM, KM
029 450 3880, 050 577 6371, nokake@utu.fi
Huone 2013
Vastaanotto sopimuksen mukaan

  • henkilöstö- ja yleishallinto
  • johtokunnan kokousten valmistelu
  • tehtävien täytöt ja nimitysasiat
  • HR-tukihenkilö
  • tiedekunnan tila- ja turvallisuusasiat

Tarja Lindén, Viestintäsihteeri
029 450 3827, 050 313 9769, tarja.linden@utu.fi
Huone 2014

  • www-sivujen päivittäminen
  • seminaarien ja tapahtumien järjestelyt
  • esitteet ja julisteet
  • johtokunnan asiakirjoihin liittyvät tehtävät
  • lähipalvelutehtävät

Mirva, Arvola, harjoittelija, mielar@utu.fi, 029 450 4008, 046 922 2306
Peltoniemi, Nea, Tutkimusavustaja, nea.h.peltoniemi@utu.fi
Rytkönen, István, Tutkimusavustaja, istvan.j.rytkonen@utu.fi

Calonia-kirjastokirjasto@utu.fi, 0294502141, 0505906978
IT-palvelut, Helpdesk, helpdesk@utu.fi, 02 333 6000
Lex Café, Lindström Johanna, 02 333 5841
Surakka Matti, Tilapalvelumestari, 040 747 2313, matsur@utu.fi  

 

Asiasana:
Tagit:

Puhelin: 029 450 5000
Fax: 029 450 5040

Sähköposti:

Opintoihin liittyvät asiat:
oik-opintotiimi@utu.fi

Muut asiat: law@utu.fi

Avoinna ma-to klo 12-14

Käyntiosoite

Caloniankuja 3
20500 Turku 

Postiosoite

Oikeustieteellinen tiedekunta
20014 Turun yliopisto

Yliopiston yhteystiedot ja laskutusosoite