Vaihtokokemukset avartavat maailmankuvaa
Sytyttääkö Saksa, jännittääkö Japani? Vaihtovuoden aikana oppii vieraiden kulttuurien lisäksi itsestään.
Kansainvälisten palveluiden järjestämällä teemaviikolla kuultiin ulkomailla opiskelun hyvistä ja huonoista puolista tiistaina 17. tammikuuta. Vaihdossa olleiden yhteinen viesti oli selvä: matkaan kannattaa lähteä.
Anna-Kaisa Haverinen vietti vaihtoaikansa viime vuonna Tokain yliopistossa Japanissa.
Vaihtovuosi Japanissa antoi Anna-Kaisa Haveri-
selle vahvan japanin kielen taidon.
Kulttuuria harrastaneelle ja muun muassa Itä-Aasian tutkimusta opiskelleelle Haveriselle Japani oli luonnollinen valinta.
– Japanilaiset ovat ujoja mutta mukavia, tosin heidän kielitaidottomuutensa toisinaan hämmensi. Tokain yliopistossa oli kansainvälinen ilmapiiri. Tutustuin moniin eri kulttuuritaustoista tulleisiin ihmisiin.
Vaihtoon lähteminen on Haverisen mukaan oiva tilaisuus itsenäistyä ja kartuttaa kielitaitoa.
– Huomasin tulleeni avoimemmaksi ja rohkeammaksi. Sain myös kokea uudenlaisia haasteita muun muassa kiivetessäni Japanin korkeimman vuoren, Fujin, rinteelle, Haverinen iloitsi.
"Antakaa elämän yllättää!"
Sosiologian opiskelija Mari Leino pakkasi laukkunsa ja suuntasi Saksan Düsseldorfiin viime kesänä.
– Erasmus-vaihtoon oli helppo lähteä, sillä käytännön järjestelyt hoituivat vaivatta. On syytä muistaa ilmoittautua kohdemaan yliopistoon.
– Hyvällä asenteella ja jousta-
vuudella pääsee pitkälle, Mari
Leino opasti.
– Sen sijaan Saksassa muun muassa kurssi-ilmoittautumisten hoitaminen oli tahmeaa. Saksalaiset ovat hyvin epätäsmällisiä, stereotyyppien vastaisesti, Leino jatkoi.
Leinon mukaan vaihtoon tulee lähteä avoimin mielin.
– Kannattaa tutustua ennakkoluulottomasti erilaisiin asioihin, muun muassa kulttuuritarjontaan ja matkavaihtoehtoihin. Reissussa pohtii omia elämänvalintojaan ja tutustuu itseensä eri tavalla kuin koto-Suomen normaalissa arjessa. Tärkeintä on, että antaa elämän yllättää, Leino vinkkasi.
Vaihto-opiskelijoiksi voivat lähteä kaikki Turun yliopiston tutkinto-opiskelijat. Turun yliopiston apurahat ulkomaille ovat haussa pääsääntöisesti heti alkuvuodesta, haku päättyy useimpien apurahojen kohdalla 15. helmikuuta. Lisätietoja vaihto-opiskelumahdollisuuksista ja apurahoista saa Opiskelemaan ulkomaille -oppaasta [linkki alla], kevään vaihtohakuklinikoilta sekä kansainvälisten palveluiden henkilökunnalta ja laitosten yhdyshenkilöiltä.
Kansainvälinen viikko jatkuu 20.1. saakka. Viikon aikana on tarjolla runsaasti tietoa eri apuraha- ja vaihtomahdollisuuksista. Katso lisätietoja täältä.
Aleksi Rajamäki