Haku tohtoriohjelmaan

​Haku tohtorikoulutukseen on kahdesti vuodessa. Lukuvuonna 2017-2018 hakuajat ovat

  • 1.-20.9.2017 (opinto-oikeus alkaa 1.1.2018)
  • 1.-20.3.2018 (opinto-oikeus alkaa 1.8.2018)
Syksyn 2017 haussa voi hakea sekä jatko-opinto-oikeutta että avoimia työsuhteisia tohtorikoulutettavan tehtäviä. 
 
Kevään 2018 haku koskee vain jatko-opinto-oikeutta.
 
Jatko-opinto-oikeutta haettaessa on tärkeää huomata, että ennen hakemuksen jättämistä (vähintään noin kuukautta ennen) tulee olla yhteydessä siihen oppiaineeseen, jota suunnittelee FT-tutkintonsa pääaineeksi.

Pääaineet ja niiden jatkokoulutuksesta vastaavat professorit ovat:

  • Kulttuurihistoria, professori Marjo Kaartinen (marjo.kaartinen(at)utu.fi)
  • Suomen historia, professori Johanna Ilmakunnas (johanna.ilmakunnas(at)utu.fi)
  • Yleinen historia, professori Taina Syrjämaa (taina.syrjamaa(at)utu.fi)
    --
  • Arkeologia, professori Valter Lang (valter.lang(at)utu.fi)
  • Folkloristiikka, professori Pekka Hakamies (pekka.hakamies(at)utu.fi)
  • Kansatiede, professori Helena Ruotsala (helena.ruotsala(at)utu.fi)
  • Uskontotiede, professori (ma) Matti Kamppinen (matti.kamppinen(at)utu.fi) 
    --
  • Kotimainen kirjallisuus, professori Lea Rojola (lea.rojola(at)utu.fi)
  • Mediatutkimus, professori Susanna Paasonen (susanna.paasonen(at)utu.fi)
  • Musiikkitiede, professori John Richardson (john.richardson(at)utu.fi)
  • Sukupuolentutkimus, professori Marianne Liljeström (marianne.liljestrom(at)utu.fi)
  • Taidehistoria, ma professori Tutta Palin (tutta.palin(at)utu.fi)
  • Yleinen kirjallisuustiede, professori Liisa Steinby (liisa.steinby(at)utu.fi)
    --
  • Digitaalinen kulttuuri, professori Jaakko Suominen (jaakko.suominen(at)utu.fi)
  • Kulttuuriperinnön tutkimus, professori Anna Sivula (anna.sivula(at)utu.fi)
  • Maisemantutkimus, professori Maunu Häyrynen (maunu.hayrynen(at)utu.fi)

 Hakuohjeet

Haku tohtorikoulutukseen -sivulle

Asiasana:
Tagit:

20014 Turun yliopisto, Finland
Puhelinvaihde: 029 450 5000

Henkilöhaku

Seuraa meitä: 
Facebook   Twitter   Instagram   Youtube   LinkedIn
Opiskelu Tutkimus Palvelut ja yhteistyö Yliopisto Tiedekunnat ja yksiköt Ajankohtaista Lahjoita
© Turun yliopisto