Haku tohtoriohjelmaan
Haku tohtorikoulutukseen on kahdesti vuodessa. Lukuvuonna 2018-2019 hakuajat ovat
  • 3.-21.9.2018 (opiskeluoikeus alkaa 1.1.2019)
  • 1.-20.3.2019 (opiskeluoikeus alkaa 1.8.2019)
Syksyn 2018 haussa voi hakea sekä jatko-opiskeluoikeutta että avoimia työsuhteisia tohtorikoulutettavan tehtäviä. 
 
Kevään 2019 haku koskee vain jatko-opiskeluoikeutta.
 
Jatko-opinto-oikeutta haettaessa tulee huomata, että ennen hakemuksen jättämistä tulee olla yhteydessä siihen oppiaineeseen, jota suunnittelee FT-tutkintonsa pääaineeksi (noin kuukautta ennen hakemuksen jättämistä).
 
Venäjään ei enää oteta uusia jatko-opiskelijoita. Fonetiikasta voi väitellä Utulingissä 31.7.2021 saakka. Fonetiikan oppiaine on siirtynyt 1.1.2018 alkaen Luonnontieteiden ja tekniikan tiedekuntaan ja uudet fonetiikan jatko-opiskelijat voivat hakeutua sinne.
 

Pääaineet ja niiden jatkokoulutuksesta vastaavat professorit ovat:

  • englannin kieli, professori Matti Peikola (matti.peikola(at)utu.fi)
  • espanja, professori Angela Bartens (angela.bartens(at)utu.fi)
  • italia, yliopistonlehtori Antonio Sciacovelli (antonio.sciacovelli(at)utu.fi)
  • latinalainen / kreikkalainen filologia (klassilliset kielet ja antiikin kulttuuri), professori Jyri Vaahtera (jyri.vaahtera(at)utu.fi)
  • pohjoismaiset kielet, professori Camilla Wide (camilla.wide(at)utu.fi)
  • ranska, professori Marjut Johansson (marjut.johansson(at)utu.fi)
  • saksan kieli, professori Leena Kolehmainen (leena.kolehmainen(at)utu.fi)
  • suomi / suomalais-ugrilainen kielentutkimus
    suomi, professori Tuomas Huumo (tuomas.huumo(at)utu.fi)
    suomalais-ugrilainen kielentutkimus, professori Sirkka Saarinen (sirkka.saarinen(at)utu.fi)

Hakeminen

 
​​​
Asiasana:
Tagit:

20014 Turun yliopisto, Finland
Puhelinvaihde: 029 450 5000

Henkilöhaku

Seuraa meitä: 
Facebook   Twitter   Instagram   Youtube   LinkedIn
Opiskelu Tutkimus Palvelut ja yhteistyö Yliopisto Tiedekunnat ja yksiköt Ajankohtaista Lahjoita
© Turun yliopisto