Haku tohtoriohjelmaan
Hakuajat ovat kahdesti vuodessa. Lukuvuonna 2017-2018 hakuajat ovat
  • 1.-20.9.2017 (opinto-oikeus alkaa 1.1.2018)
  • 1.-20.3.2018 (opinto-oikeus alkaa 1.8.2018)
Syksyn 2017 haussa voi hakea sekä jatko-opinto-oikeutta että avointa työsuhteista tohtorikoulutettavan tehtävää.
 
Kevään 2018 haku koskee vain jatko-opinto-oikeutta. 
 
Jatko-opinto-oikeutta haettaessa tulee huomata, että ennen hakemuksen jättämistä tulee olla yhteydessä siihen oppiaineeseen, jota suunnittelee FT-tutkintonsa pääaineeksi (noin kuukautta ennen hakemuksen jättämistä).
 

Pääaineet ja niiden jatkokoulutuksesta vastaavat professorit ovat:

  • englannin kieli, professori Matti Peikola (matti.peikola(at)utu.fi)
  • espanja, professori Angela Bartens (angela.bartens(at)utu.fi)
  • fonetiikka, apulaisprofessori Maija S. Peltola (maija.peltola(at)utu.fi)
  • italia, yliopistonlehtori Antonio Sciacovelli (antonio.sciacovelli(at)utu.fi)
  • latinalainen / kreikkalainen filologia (klassilliset kielet ja antiikin kulttuuri), professori Jyri Vaahtera (jyri.vaahtera(at)utu.fi)
  • pohjoismaiset kielet, professori Camilla Wide (camilla.wide(at)utu.fi)
  • ranska, professori Marjut Johansson (marjut.johansson(at)utu.fi)
  • saksan kieli, professori Leena Kolehmainen (leena.kolehmainen(at)utu.fi)
  • suomi / suomalais-ugrilainen kielentutkimus
    suomi, professori Marja-Liisa Helasvuo (marja-liisa.helasvuo(at)utu.fi)
    suomalais-ugrilainen kielentutkimus, professori Sirkka Saarinen (sirkka.saarinen(at)utu.fi)

Hakeminen

 
Asiasana:
Tagit:

20014 Turun yliopisto, Finland
Puhelinvaihde: 029 450 5000

Henkilöhaku

Seuraa meitä: 
Facebook   Twitter   Instagram   Youtube   LinkedIn
Opiskelu Tutkimus Palvelut ja yhteistyö Yliopisto Tiedekunnat ja yksiköt Ajankohtaista Lahjoita
© Turun yliopisto