in English
 
 
Henkilökunta

Hallintoryh​mä​

Seppo Salminen​​, johtaja, p. +358 2 333 6880, seppo.salminen (at) utu.fi
Mari Sandell, varajohtaja, p. +358 2 333 6835, mari.sandell (at) utu.fi
Matti Viitanen, neuvottelukunnan puheenjohtaja
Teija Hurmerinta, controller, p. +358 2 333 6836, teija.hurmerinta (at) utu.fi
Heidi Tuliniemi, hallintosihteeri, p. +358 2 333 6807, heidi.tuliniemi (at) utu.fi
 

Elintarvikekehityksen ryhmä

Mari Norrdal, kehityspäällikkö, p. +358 2 333 6798, gsm: +358 40 550 2471, mari.norrdal (at) utu.fi
Marjo Mäkinen-Aakula, kv-koordinaattori, p. +358 (0)40 7676596,
marjo.makinen-aakula (at) utu.fi
Jaakko Korpela, koordinaattori, p. +358 40 125 1512, jaakko.korpela(at)utu.fi,
 

NAMI ​Ryhmä

Erika Isolauri, professori, tutkimusryhmän johtaja, p. +358 2 333 6812,
erika.isolauri (at) utu.fi
Seppo Salminen, professori, p. +358 2 333 6880, seppo.salminen (at) utu.fi
Samuli Rautava, erikoistutkija, samuli.rautava (at) utu.fi
Marko Kalliomäki, Medical Scientist, p. +358 2 333 6812, marko.kalliomaki (at) utu.fi
Kirsi Laitinen, yliassistentti, p. +358 2 333 6063, kirsi.laitinen (at) utu.fi
Lotta Nylund, tohtorikoulutettava, p. +358 2 333 6861, lotta.nylund (at) utu.fi
Reetta Satokari (Adjunct professor from University of Helsinki), p. +358 2 333 6894, gsm: +358 2 333 6894, reetta.satokari (at) utu.fi
Satu Tölkkö, projekti-insinööri, p. +358 2 333 6819, satu.tolkko (at) utu.fi
Johanna Ilmonen, FM / väitöskirjatutkija, p. +358 2 333 6898, johanna.ilmonen (at) utu.fi
Sanna Vähämiko, FM / väitöskirjatutkija,  p. +358 2 333 6895, sanvah (at) utu.fi
Jonna Aaltonen, tohtorikoulutettava, p.+358 2 333 6812, jmaalt (at) utu.fi
Katri Niinivirta, väitöskirjatyöntekijä, kjniin (at) utu.fi
 

Probiootti/Prebioo​ttiryhmä​

Seppo Salminen, professori, p. +358 2 333 6880, seppo.salminen (at) utu.fi
Akihito Endo, erikoistutkija, akihito.endo (at) utu.fi
Himanshu Kumar, erikoistutkija, kumar.himanshu (at) utu.fi
Juhani Aakko, tohtorikoulutettava, juhani.aakko (at) utu.fi
Lukasz Grzeskowiak (currently post doc scientist in Federal University of Vicosa, Brazil)
Satu Tölkkö, projekti-insinööri, p. +358 2 333 6819, satu.tolkko (at) utu.fi
 

Ravinto ja Syöpä -ryhmä

Sari Mäkelä, professori, +358 2 333 6837, sari.makela (at) utu.fi
Niina Saarinen-Aaltonen, erikoistutkija, p. +358 2 333 6923, niina.saarinen (at) utu.fi
Emrah Yatkin, erikoistutkija, +358 2 333 6923, emrah.yatkin (at) utu.fi
Lauri Polari, tohtorikoulutettava, p. +358 333 6834, lauri.polari (at) utu.fi
 

Aistit ja ruoka -ryhmä

Mari Sandell, akatemiatutkija, p. +358 2 333 6835, mari.sandell (at) utu.fi
Heikki Aisala, projektitutkija, p. +358 2 333 6866, heikki.aisala(at)utu.fi
Ulla Hoppu, tutkija, p. +358 2 333 6915, ulla.hoppu (at) utu.fi
Saara Lundén, koordinaattori, p. +358 2 333 6789, gsm: +358 40 592 8843, saara.lunden (at) utu.fi
Saila Mattila, laboratoriomestari, p. +358 2 333 6869, gsm: +358 40 169 4370, saila.mattila (at) utu.fi
Tuuli Puolimatka, tohtorikoulutettava, tuuli.puolimatka (at) utu.fi
Sari Puputti, koordinaattori, p. +358 2 333 6915, sari.puputti (at) utu.fi
Pauliina Ojansivu, projektitutkija, p. +358 40 152 7840, pauliina.ojansivu(at)utu.fi
Terhi Pohjanheimo, laboratoriopäällikkö, p. +358 40 5929 732, terhi.pohjanheimo(at)utu.fi

Vierailevat tut​​kijat

Akihito Endo, erikoistutkija, akihito.endo (at) utu.fi
Elvira Sanzes (University of Murcia, Spain)
Himanshu Kumar (National Cell Science Centre of India)
Liliane Moraes (Federal University of Vicosa, Brazil)

Elintarvikekehitys Etelä-Pohjanmaalla

Anu Hopia, professori, tutkimusjohtaja, gsm: +358 50 378 9919, anu.hopia (at) utu.fi
Hanna-Leena Hietaranta-Luoma, Researcher (Nutrition. & Food Biotechnology), gsm: +358 (0) 40 444 4084, hlhieta (at) utu.fi
Seija Pihlajaviita, lehtori, p. +358 201 245 606, gsm: 040-830 2308,
seija.pihlajaviita (at) seamk.fi,
SeAMK Liiketoiminta, Ravitsemisala, PL 19, 61801 Kauhajoki
Jenni Vartiainen, koordinaattori, jenni.vartiainen (at) helsinki.fi, Vastaava toimittaja, Lasten luonnontieteellinen verkkolehti Jippo (www.helsinki.fi/jippo), Kemian opetuksen keskus, Kemian laitos, A.I. Virtasen aukio 1 / PL 55, 00014 Helsingin yliopisto
Maija Paakki, tutkija, gsm: +358 50 330 2113, maija.paakki (at) gmail.com, c/o Foodwest Oy, Vaasantie 1 C, 60100 Seinäjoki
Susanna Ihanus, koordinaattori, susanna.ihanus (at) utu.fi
 

Dosent​it

Sampo Lahtinen (Danisco/Dupont)
Miguel Gueimonde (IPLA, Spain)
Maria Carmen Collado (IATA, Spain)
Arthur Ouwehand (Danisco/Dupont)
Reetta Satokari (Helsingin yliopisto)​
​​
Asiasana:
Tagit: