in English
 
 
Personal

Kansli

Kirsi Koch 

Fil.mag., sekreterare
e-post: kirkoc@utu.fi
tel. +358 2 333 5342 
Mottagningstider: Må - To 9.30 - 11.00



Lärare

Camilla Wide

Fil.dr, professor, ämnesansvarig
e-post: camilla.wide@utu.fi
tel. +358 50 525 8629

Sinikka Lahtinen

Fil.dr, professor
e-post: raili.lahtinen@utu.fi 

Kaj Borg 

Fil.lic., lektor
e-post: kborg@utu.fi

Minna Sandelin 

Fil.lic., lektor
e-post: minvar@utu.fi

Kirsten M. Berg 

Cand. philol., lektor (norska)
e-post: kberg@utu.fi

Adam Borch​ 

Fil.mag., universitetslärare (danska, Åbo Akademi)
e-post: aborch@abo.fi

Sofie Henricson

Fil.dr, universitetslärare, postdoc-forskare (IVIP)
e-post: sofie.henricson@utu.fi

Eva Ingman

Fil.mag., universitetslärare, forskningsassistent (IVIP)
e-post: eving@utu.fi

Postdoc-forskare och forskningsassistenter

Kendra Willson

PhD, seniorforskare (TIAS) 
e-post: kenwil@utu.fu

Eeva-Liisa Nyqvist

Fil.dr, postdoc-forskare (TIAS) 

Therese Leinonen

PhD, post doc-forskare 
e-post:​ therese.leinonen@utu.fi

Mikko Kauko​

Fil.dr., post doc-forskare 
e-post:​ mikkau@utu.fi

Eveliina Tolvanen​

Fil.dr., postdoc-forskare
e-post:​ emtolv@utu.f​i

Emmi Toivio

Fil.mag., forskningsassistent (IVIP)
e-post:​ emmi.toivio@utu.f​i

Veijo Vaakanainen, fil.mag.

Fil.mag., forskningsassistent
e-post:​ rvkvaa@utu.f​i

Doktorander

Maiju Alanen, fil.mag.

Katariina Kaski, fil.mag.

Karita Kerkkä, fil.mag.

Kristiina Lieri, fil.mag.

Mari Mäkilä, fil.mag. (Utuling)

Asta Rauhala, fil.mag.

Annmari Sahlstein, fil.mag.

Marie Sund, fil.mag.

Anne-Maj Åberg, fil.mag.

​​​​​ ​​ ​​​​​​​​​ ​ ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​ ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

Docenter och professor emerita

Marketta Sundman, professor emerita, Fil.dr.

Taina Juurakko-Paavola, docent, Fil.dr.

Harry Lönnroth, docent, Fil.dr.

Heidi Rontu, docent, Fil.dr.

 
Asiasana:
Tagit: