in English
 
 
Personal

Kansli

Kirsi Koch 

Fil.mag., sekreterare
e-post: kirkoc@utu.fi
tel. +358 2 333 5342 
Mottagningstider: Må - To 9.30 - 11.00

Lärare

Camilla Wide

Fil.dr, professor, ämnesansvarig
e-post: camilla.wide@utu.fi
tel. +358 50 525 8629

Sinikka Lahtinen

Fil.dr, professor
e-post: raili.lahtinen@utu.fi 

Kaj Borg 

Fil.lic., lektor
e-post: kborg@utu.fi

Minna Sandelin 

Fil.lic., lektor
e-post: minvar@utu.fi

Kirsten M. Berg 

Cand. philol., lektor (norska)
e-post: kberg@utu.fi

Adam Borch​ 

Fil.mag., universitetslärare (danska, Åbo Akademi)
e-post: aborch@abo.fi

Eva Ingman

Fil.mag., universitetslärare, forskningsassistent (IVIP)
e-post: eving@utu.fi


Postdoc-forskare

Eeva-Liisa Nyqvist

Fil.dr, postdoc-forskare (TIAS) 

Mikko Kauko​

Fil.dr., post doc-forskare (Svenska kulturfonden)
e-post:​ mikkau@utu.fi

Eveliina Tolvanen​

Fil.dr., postdoc-forskare (Svenska kulturfonden)
e-post:​ emtolv@utu.f​i

Kendra Willson

PhD
e-post: kenwil@utu.fu

Sofie Henricson

Fil.dr,  postdoc-forskare (Svenska litteratursällskapet)
e-post: sofie.henricson@utu.fi

Therese Leinonen

PhD, docent 
e-post:​ therese.leinonen@utu.fi


Doktorander

Maiju Alanen, fil.mag.

Katariina Kaski, fil.mag.

Karita Kerkkä, fil.mag.

Kristiina Lieri, fil.mag.

Mari Mäkilä, fil.mag. (Utuling)

Asta Rauhala, fil.mag.

Annmari Sahlstein, fil.mag.

Marie Sund, fil.mag.

Veijo Vaakanainen, fil.mag. (Svenska kulturfonden)

Anne-Maj Åberg, fil.mag.

​​​​​ ​​ ​​​​​​​​​ ​ ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​ ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

Docenter och professor emerita

Marketta Sundman, professor emerita, Fil.dr.

Taina Juurakko-Paavola, docent, Fil.dr.

Harry Lönnroth, docent, Fil.dr.

Heidi Rontu, docent, Fil.dr.

 
Asiasana:
Tagit: