Erikoisalojen vastuuhenkilöt

Erikoislääkärikoulutus    
Erikoisala Vastuuhenkilö kova-lääkäri
Akuuttilääketiede Jarmo Lehtonen
jarmo.lehtonen@tyks.fi
Jonni Unga
jonni.unga@tyks.fi
Anestesiologia ja tehohoito Timo Laitio
titala@utu.fi
Saara Huoponen
saara.huoponen@tyks.fi
Riina Rikalainen-Salmi
riina.rikalainen-salmi@tyks.fi
Endokrinologia Pirjo Nuutila
pirjo.nuutila@utu.fi
 
Foniatria Miia Ruuskanen
miia.ruuskanen@tyks.fi
 
Fysiatria Mikhail Saltychev
mikhail.saltychev@tyks.fi
 
Gastroenterologia Markku Voutilainen
markku.voutilainen@utu.fi
Kimmo Salminen
kimmo.salminen@tyks.fi
Gastroenterologinen kirurgia Juha Grönroos
juha.gronroos@tyks.fi
Elina Lietzen
elina.lietzen@tyks.fi
Geriatria Maria Nuotio
maria.nuotio@utu.fi
 
Ihotaudit ja allergologia Veli-Matti Kähäri
veli-matti.kahari@utu.fi
Päivi Lintu
paivi.lintu@tyks.fi
Infektiotaudit Jarmo Oksi
jarmo.oksi@utu.fi
 
Kardiologia Antti Saraste
antsaras@utu.fi
Tuomas Kiviniemi
tuomas.kiviniemi@tyks.fi
Keuhkosairaudet ja allergologia Tarja Saaresranta
tarja.saaresranta@utu.fi
Ulla Anttalainen
ulla.anttalainen@tyks.fi
Päivi Oksman
paivi.oksman@utu.fi
Kirurgian peruskoulutus
(kirurginen perehdytysjakso ja erikoisalakohtainen yleiskoulutusjakso)
yhteyshenkilö
Paulina Salminen
paulina.salminen@tyks.fi
Satasairaala:
Eeva-Liisa Sävelä
eeva-liisa.savela@satasairaala.fi
Vaasan keskussairaala:
Olli Hautero
olli.hautero@vshp.fi
Kliininen farmakologia ja lääkehoito Aleksi Tornio
aleksi.tornio@utu.fi
 
Kliininen fysiologia ja isotooppilääketiede Jukka Kemppainen
jukka.kemppainen@utu.fi
 
Kliininen hematologia Maija Itälä-Remes
maija.itala-rames@tyks.fi
 
Kliininen kemia Annika Kouki
anisalm@utu.fi
 
Kliininen mikrobiologia Pentti Huovinen
penhuo@utu.fi
 
Kliininen neurofysiologia Satu Jääskeläinen
satu.jaaskelainen@utu.fi
 
Korva-, nenä- ja kurkkutaudit Jaakko Pulkkinen
jaakko.pulkkinen@tyks.fi
Lotta Ivaska
lotta.ivaska@tyks.fi
Käsikirurgia Markus Pääkkönen
markus.paakkonen@tyks.fi
 
Lastenkirurgia Olli Pajulo
olpaju@utu.fi
 
Lastenneurologia Tuire Lähdesmäki
tuire.lahdesmaki@tyks.fi
 
Lastenpsykiatria André Sourander
andsou@utu.fi
Aino Talonpoika
aino.talonpoika@tyks.fi
Lastentaudit Liisa Lehtonen
liisa.lehtonen@tyks.fi
Olli Turta
olli.turta@tyks.fi
Anita Arola
anita.arola@tyks.fi
Liikuntalääketiede Olli J. Heinonen
olli.heinonen@utu.fi
 
Naistentaudit ja synnytykset Päivi Polo
paivi.polo@tyks.fi
Pia Suvitie
pia.a.suvitie@tyks.fi
Kaisa Holmberg
kaisa.holmberg@tyks.fi
Nefrologia Kaj Metsärinne
kaj.metsarinne@tyks.fi
 
Neurokirurgia Jaakko Rinne
jaakko.rinne@tyks.fi/@utu.fi
Anna Östberg
anna.ostberg@tyks.fi
Neurologia Risto O. Roine
risto.roine@tyks.fi
Anna Östberg
anna.ostberg@tyks.fi
Nuorisopsykiatria Max Karukivi
max.karukivi@utu.fi

 
Oikeuslääketiede Philippe Lunetta
philippe.lunetta@utu.fi
 
Oikeuspsykiatria Markku Eronen
markku.eronen@vvs.fi
 
Ortopedia ja traumatologia Hannu Aro
hannu.aro@utu.fi
Juho Hatakka
juho.hatakka@utu.fi
Patologia Ilmo Leivo
ilmo.leivo@utu.fi
Paula Vainio
paula.vainio@tyks.fi
Perinnöllisyyslääketiede Marja Hietala
marja.hietala@tyks.fi
 
Plastiikkakirurgia Ilkka Koskivuo
ilkka.koskivuo@tyks.fi
 
Psykiatria Jarmo Hietala
jarmo.hietala@tyks.fi/jahi@utu.fi
Leena Kähäri
leena.kahari@tyks.fi
Radiologia Hannu Aronen
hannu.aronen@tyks.fi
Roberto Blanco Sequeiros
roberto.blanco@utu.fi
Jussi Hirvonen
jussi.hirvonen@tyks.fi
Reumatologia Laura Pirilä
laura.pirila@tyks.fi
Johanna Paltta, 1.1.2021 alkaen
johanna.paltta@tyks.fi
Silmätaudit Eija Vesti
eija.vesti@tyks.fi
Anna-Maria Kajavalta
anna-maria.kajavalta@tyks.fi
Sisätaudit Markus Juonala
markus.juonala@utu.fi
Niina Koivuviita
niina.koivuviita@tyks.fi
Suu- ja leukakirurgia Hanna Thorén
hanna.thoren@utu.fi
 
Sydän- ja rintaelinkirurgia Vesa Anttila
vesa.anttila@tyks.fi
 
Syöpätaudit Heikki Minn
heikki.minn@tyks.fi
Leena Lehmus
leena.lehmus@tyks.fi
Terveydenhuolto Päivi Rautava
rautava@utu.fi
 
Työterveyshuolto Tuula Putus
tuula.putus@utu.fi
 
Urologia Matti Laato
matti.laato@tyks.fi
 
Verisuonikirurgia Harri Hakovirta
harri.hakovirta@tyks.fi
 
Yleiskirurgia Ilkka Koskivuo
ilkka.koskivuo@tyks.fi
 
Yleislääketiede Päivi Korhonen
paivi.korhonen@utu.fi
 
     
Erikoishammaslääkärikoulutus    
Erikoisala Vastuuhenkilö kova-hammaslääkäri
Hampaiston oikomishoito Janna Waltimo-Sirén
janna.waltimo-siren@utu.fi
Johanna Tanner
johtan@utu.fi
Kliininen hammashoito Kariologia ja endodontia:
Arzu Tezvergil-Mutluay, arztez@utu.fi
Parodontologia:
Eija Könönen, eijkon@utu.fi
Protetiikka ja purentafysiologia:
Timo Närhi, timnar@utu.fi
Lasten hammashoito:
Janna Waltimo-Sirén, janna.waltimo-siren@utu.fi

Johanna Tanner
johtan@utu.fi

Suuradiologia Marja Ekholm
marja.ekholm@utu.fi
Johanna Tanner
johtan@utu.fi
Suupatologia Jaana Hagström
jaana.hagstrom@utu.fi
Johanna Tanner
johtan@utu.fi
Suu- ja leukakirurgia Hanna Thorén
hanna.thoren@utu.fi
Johanna Tanner
johtan@utu.fi
Terveydenhuolto Satu Lahti
satu.lahti@utu.fi
Johanna Tanner
johtan@utu.fi