Faculty Council of the Faculty of Law

The Faculty Council consists of twelve (12) elected members and an equal number of deputy members. Tenured and acting professors, teachers, researchers, administrative staff and students each choose representatives for  the Council members.
The chairperson of the Council is the Dean.

Faculty Council´s term of office 1 January 2018 – 31 December 2021

Chairperson: Dean, Professor Anne Kumpula

Based upon a proposal made by the Faculty Council, the Rector has, with his decision registered on June 4, 2018, appointed professor Anne Kumpula as Dean of the Faculty of Law as of August 1, 2018 for a duration of his own term of office. The Rector's current term of office ends on July 31, 2019.

Vice Chairperson: Professor Janne Salminen

Members (Deputy Members):
Snell, Jukka (Hupli, Tuomas)
Mikkola, Tuulikki (Niemi, Johanna)
Salminen, Janne (Ossa Jaakko)
Kumpula, Anne (Lavapuro Juha)
Helle, Karoliina (Sammalmaa, Johanna)
Jaakkola, Jussi (Kuisma, Mirka)
Viljanen, Mika (Minna Pappila)
Kainulainen, Heini (Friman, Johanna)
Mikael Dahlström (Roosa Toivonen
Laura-Maria Poikela (Roni Sirjonen)
Anton von Schrowe (Siiri Kaarisalo)
Jarno Piltonen (Tuomas Meriruoho)

Noora Kedonperä, Faculty Services Manager (A-agendas), Katja Arola, Head of Student and Academic Affairs (B-agendas) and Mirkka Ruotsalainen, Coordinator (C-agendas) act as the Faculty Council Preparatory Officers introducing the matters on the agenda.
Faculty Council meetings in autumn 2019 are held at 10.15–11.30 on the following days:

  • 20.8.
  • 17.9.
  • 8.10.
  • 12.11.
  • 10.12.

Time changes are possible and will be announced separately.