UUTISKUVA nuoret 5

Lapset, nuoret ja oppiminen: monialainen keskustelufoorumi – nuoret ja talous

Aika

4.3.2026 klo 14.30 – 16.00

Monialainen keskustelufoorumi -tapahtumasarja edistää lapsiin, nuoriin ja oppimiseen liittyvää monialaista keskustelua ja yhteistyötä tutkijoiden ja alan muiden toimijoiden välillä. Seuraava keskustelufoorumi järjestetään maaliskuussa, ja teemana on nuoret ja talous.

Monialainen keskustelufoorumi 4.3.2026: Nuoret ja talous

Nuorten taloudellinen hyvinvointi rakentuu monista tekijöistä. Keskustelufoorumissa tarkastellaan talousosaamisen, toimijuuden sekä talouskasvun  näkökulmista, miten nuoret navigoivat talouden kentällä ja millaisia käsityksiä heillä on talouden tulevaisuuksista. 

Keskustelufoorumissa tarkastellaan teemoja tutkijoiden alustusten ja nuoren kommenttipuheenvuoron kautta.

Mette Ranta:  Talousosaaminen nuorten taloudellisen hyvinvoinnin perustana

Toni Rajala: Nuorten toimijuus köyhyydessä

Kaisa-Maria Suomalainen ja Anniina Salomäki: Nuorten aikuisten käsityksiä Suomen talouden tulevaisuuksista

Olivia Vilhonen: Nuorten kommenttipuheenvuoro

 

Turun yliopiston monitieteinen teema Lapset, nuoret ja oppiminen on käynnistänyt uuden tapahtumasarjan vahvistaakseen yliopiston ja sidosryhmien välistä monitieteistä ja -alaista keskustelua ja yhteistyötä teeman aihepiireistä. Tapahtuma kiertää Varsinais-Suomen ja Satakunnan kaupunkeja, tarjoten myös osallistumismahdollisuuden etäyhteydellä.