Oikeustieteellisen tiedekunnan XVIII Tiedekunnan Päivä 22.3.2019

Oikeustieteellisen tiedekunnan perinteinen Tiedekunnan päivä järjestetään perjantaina 22. maaliskuuta 2019.

Tiedekunnan Päivähän on alumniyhdistys Senilexin ja tiedekunnan yhdessä järjestämä tilaisuus. Päivän teemana on tänä vuonna Teknologian murros ja oikeus. Päivä alkaa kello 12 seminaarilla, jossa päivän teemaa tarkastellaan eri näkökulmista. Seminaarin jälkeen ovat Tiedekunnan päivään jo perinteisesti kuuluneet vuosikurssitapaamiset. Illalla on Senilexin vuosikokous klo 18.15 ja illallinen kello 19 alkaen.

Ohjelma

Teknologian murros ja oikeus

Paikka: Calonia, Auditorio Calonia 1, Caloniankuja 3

12.00

Avaus

12.15

Seminaari: Teknologian murros ja oikeus: ’tekoäly’ mullistamassa oikeuden perusteet? Apulaisprofessori Mika Viljanen (vuoden 1996 opiskelija) ja professori Tuomas Mylly (1990)

12.45 Alumnin puheenvuoro: Digiajan muuttuva kuluttajaoikeus, Riikka Rosendahl, lakimies, Kilpailu- ja kuluttajavirasto

13.15

Kahvitauko

13.45

Alumnin puheenvuoro: Teknologia, digitaalisuus ja immateriaalioikeudet - kokemuksia käytännön työelämästä, Ella Mikkola (1990), AA, osakas, Bird & Bird (asianajotoimisto)

Alumnin puheenvuoro: Uusi tavaramerkki- ja liikesalaisuuslaki ja teknologian murros, Sakari Salonen (2000), AA, osakas, Castrén & Snellman Attorneys Ltd (asianajotoimisto)

14.30

Kurssitapaamiset

18.15

Senilexin vuosikokous

19

Senilexin järjestämä illallinen

  Illallisen jälkeen jatkot Kirkkotiellä
Ilmoittautuminen ja osallistumismaksu

Tervetuloa viettämään XVIII Tiedekunnan Päivää. Ilmoittautuminen 14.3. mennessä.

Osallistumismaksu maksetaan ilmoittautumisen yhteydessä verkkopankkitunnuksilla tai luottokortilla.

Seminaari ja kahvit 20 €
Illallinen 80 €
Koko päivä ohjelmineen ja tarjoiluineen 100 €

Kurssitapaamiset

Kurssitapaamisten koollekutsujat

Vuosikurssi 2009
Teemu Auresalmi, teemu.auressalmi@castren.fi
Ninja Pyy, ninja.pyy@hannessnellman.com

Vuosikurssi 1999
Päivi Tomula, paivi.tomula@gmail.com, 040 643 2809
Veikko Niinikoski, veikko.niinikoski@gmail.com, 040 352 4505
Jussi Heiskanen, jukheis@gmail.com, 050 408 0302

Vuosikurssi 1989
Sakari Laiho, sakari.laiho@kustantajat.fi
Heikki Jaatinen, hjaatinen@icloud.com
Tiina Laiho (entinen Heino), tiinalaiho5@gmail.com

Vuosikurssi 1979
Matti Reinikainen, matti.reinikainen@kolari-co.fi

Vuosikurssi 1969
Heikki Kainulainen, heikki.kainulainen@kainulainenkroneld.fi
Seppo Koskinen, sekoski@utu.fi

LOUNAS MAHDOLLISUUDET
Päivitä yhteystietosi

Olet tiedekunnan kasvattina eli alumnina hyvin tärkeä voimavara meille. Toivomme sinun osallistuvan aktiivisesti yliopiston toimintaan ja säilyttävän tiiviit yhteydet kotiyliopistoosi.

Calonian Kutsu ilmestyy kerran vuodessa näin ennen Tiedekunnan Päivää. Vuoden mittaan lähetämme sähköpostiisi alumnien uutiskirjeen ja sidosryhmälehden Auroran.

Päivität yhteystietosi!