UTUlahettilas2026 Vilma Koskinen

Biotekniikan opiskelija Vilma

Opiskelijalähettiläs 2026–2027 vastaa kysymyksiin.

Seuraa lähettiläitä yliopiston Instagramissa ja TikTokissa @‌uniturku

Kuka olet? 

Olen Vilma Koskinen. Opiskelen biotekniikkaa teknillisessä tiedekunnassa. 

Miten päädyit opiskelemaan Turun yliopistoon? 

Päädyin biotekniikalle vähän sattumalta, mutta ehdottomasti oikeaan paikkaan! Olin aikanaan hukassa sen suhteen, mitä haluaisin opiskella, mutta sen tiesin, että haluan Turkuun opiskelemaan diplomi-insinööriksi. Vertailin Turun yliopiston eri koulutusohjelmia ja hain ensisijaisesti lääketieteelliseen tekniikkaan. En kuitenkaan päässyt sinne, joka on jälkikäteen ajateltuna ihan hyvä. Biotekniikka ei siis ollut ykkösvalintani, mutta olen kolmen opiskeluvuoteni aikana rakastunut alaan. Lukiossa en edes opiskellut biologiaa, sillä halusin keskittyä fysiikkaan ja kemiaan. Tämä on hämmentänyt monia, ja olenkin joutunut tekemään vähän enemmän töitä pärjätäkseni taustani vuoksi. Se mielestäni kertoo siitä, kuinka paljon pidän alastani, mutta on myös inspiroiva ja erilainen lähtökohta biotekniikan opiskelijalle. Opiskelupaikkaa valitessa Turku oli minulle tärkeä myös kaupunkina. Se on sopivan kompakti, lähellä merta, perhettäni ja mökkiä, mutta samalla minulle uusi kaupunki Tampereelta muutettuani. 

Mikä inspiroi sinua opiskelussa ja opinnoissasi Turun yliopistossa? 

Minua inspiroi erityisesti uuden oppiminen ja se hetki, kun jokin asia alkaa oikeasti avautua ja ymmärrän, miten opitut asiat liittyvät käytäntöön. Myös opiskelukaverit ovat minulle tärkeä inspiraation lähde. On motivoivaa, kun ympärillä on ihmisiä, jotka ovat kiinnostuneita samoista asioista. Erityisesti biomolekyylien tuotannon sekä proteiinien ja entsyymien kurssit ovat jääneet mieleeni. On inspiroivaa huomata, että opinnoilla on yhteys oikeisiin ongelmiin ja niiden ratkaisemiseen. Lisäksi Turun yliopiston yhteisöllisyys innostaa minua. Pidän erityisesti siitä, kuinka vahvasti opiskelijakulttuuri näkyy kaupungissa ja arjessa, sekä kuinka paljon erilaisia mahdollisuuksia on osallistua ja löytää oma porukka. 

Lempipaikkasi kampuksella ja Turussa? 

Lempipaikkani kampuksella on Teutorin kirjasto. Turussa suosikkipaikkani on varmaankin oma koti. Jos kotia ei lasketa, niin silloin lempipaikkani on ehdottomasti Katariinanlaakson luontopolku! 

Mitä muuta teet opiskelun ohella? 

Vapaa-ajallani käyn kuntosalilla, juoksen ja uin, ja kesäisin purjehdus on yksi lempijutuistani. Opiskelijaelämä on tärkeä osa arkeani, ja erityisesti approt ja muut opiskelijatapahtumat ovat lähellä sydäntäni. Turussa minut löytää usein myös koirani kanssa jokirannasta tai lenkkipoluilta sekä kahvittelemasta kavereiden kanssa. Minulle opiskelijaelämässä tärkeintä ovat ihmiset, ystävät ja se, että mukaan voi lähteä juuri sellaisena kuin on.  

Millainen työ sinua kiinnostaa tulevaisuudessa? 

Haluan tulevaisuudessa olla mukana kehittämässä uusia lääkkeitä ja tekemässä jotain yhteiskunnallisesti merkityksellistä. 

Mikä biisi kuvaa opiskelijaelämääsi parhaiten? 


Turisti & Ibe - Kiireinen nainen