Historian, kulttuurin ja taiteiden tutkimuksen tohtoriohjelma - hakijalle

Turun yliopistossa haku tohtorikoulutukseen on kahdesti vuodessa. Lukuvuonna 2019-2020 hakuajat ovat:

  • 2.-20.9.2019 (opiskeluoikeus alkaa 1.1.2020)
  • 2.-20.3.2020 (opiskeluoikeus alkaa 1.8.2020)

Kevään 2019 haku koskee vain jatko-opiskeluoikeutta.

Jatko-opiskeluoikeutta haettaessa on tärkeää huomata, että ennen hakemuksen jättämistä (vähintään noin kuukautta ennen) tulee olla yhteydessä siihen oppiaineeseen, jota suunnittelee FT-tutkintonsa pääaineeksi.

 

 

Hakujulistus ja linkki hakulomakkeeseen

Hakujulistus Juno - syksy 2019

Linkki hakulomakkeeseen löytyy UTUGS:n sivuilta (aukeaa 2.9.2019) - valitse oikea hakukohde.

Hakijan muistilista
  • ​Tarvitset hyvän tutkimussuunnitelman.
  • Tarvitset ohjaajan.
  • Tarvitset oppiaineen lausunnon. Ota ajoissa yhteyttä (vähintään kuukautta ennen hakemuksen jättämistä)
  • Suunnittele alustavasti oma 40-60 op:n kokonaisuutesi. Tiedot kysytään hakemuslomakkeessa. (halutessaan suunnitelman voi liittää hakemukseen myös erillisenä liitteenä)
  •  Liitteiksi tarvitset tutkimussuunnitelman, gradun tiivistelmän ja motivaatiokirjeen.
  • Jos FM- tutkintosi ei ole Turun yliopistosta, tarvitset liitteeksi kopiot tutkintotodistuksesta ja opintosuoritusotteesta.
  • Tutustu huolella tiedekunnan hakuohjeisiin.
Pääaineet ja niiden jatkokoulutuksesta vastaavat professorit
  • Arkeologia, professori Visa Immonen (visa.immonen(at)utu.fi)
  • Kulttuurihistoria, professori Marjo Kaartinen (marjo.kaartinen(at)utu.fi)
  • Suomen historia, professori Kirsi Vainio-Korhonen (kirsi.vainio-korhonen(at)utu.fi)
  • Yleinen historia, professori Taina Syrjämaa (taina.syrjamaa(at)utu.fi)
     
  • Folkloristiikka, professori Anne Heimo (anne.heimo(at)utu.fi)
  • Kansatiede, professori Helena Ruotsala (helena.ruotsala(at)utu.fi)
  • Uskontotiede, professori Terhi Utriainen (terhi.utriainen(at)utu.fi)  
     
  • Kotimainen kirjallisuus, professori Päivi Lappalainen (paivi.lappalainen(at)utu.fi)
  • Sukupuolentutkimus, professori Marianne Liljeström (marianne.liljestrom(at)utu.fi)
  • Yleinen kirjallisuustiede, professori Hanna Meretoja (hanna.meretoja(at)utu.fi)
  • Mediatutkimus, professori Susanna Paasonen (susanna.paasonen(at)utu.fi)
  • Musiikkitiede, professori John Richardson (john.richardson(at)utu.fi)
  • Taidehistoria, professori Katve-Kaisa Kontturi (katkon(at)utu.fi)
  • Digitaalinen kulttuuri, professori Jaakko Suominen (jaakko.suominen(at)utu.fi)
  • Kulttuuriperinnön tutkimus, professori Anna Sivula (anna.sivula(at)utu.fi)
  • Maisemantutkimus, professori Maunu Häyrynen (maunu.hayrynen(at)utu.fi)