Kieli- ja käännöstieteiden tohtoriohjelma - haku

Turun yliopistossa haku Haku tohtorikoulutukseen on kahdesti vuodessa. Lukuvuonna 2021-2022 hakuajat ovat:

30.8.- 17.9.2021 (opiskeluoikeus 1.1.2022 alkaen )

1.3. – 18.3.2022 (opiskeluoikeus 1.8.2022 alkaen)

Kevään 2021 haku koskee vain jatko-opiskeluoikeutta

 
Jatko-opinto-oikeutta haettaessa tulee huomata, että ennen hakemuksen jättämistä tulee olla yhteydessä siihen pääaineeseen, jota suunnittelee FT-tutkintonsa pääaineeksi (noin kuukautta ennen hakemuksen jättämistä).
 
Venäjään ei enää oteta uusia jatko-opiskelijoita. Fonetiikasta voi väitellä Utulingissä 31.7.2021 saakka. Fonetiikan oppiaine on siirtynyt  Tekniikan tiedekuntaan ja uudet fonetiikan jatko-opiskelijat voivat hakeutua sinne.

Hakujulistus ja linkki hakulomakkeeseen

Syksyn 2021 hakujulistus

Linkki hakulomakkeeseen löytyy UTUGS:n sivuilta (aukeaa 30.8.2021) - valitse oikea tohtoriohjelma.

Pääaineet ja niiden jatkokoulutuksesta vastaavat professorit
  • digitaalinen kielentutkimus, apulaisprofessori Veronika Laippala (mavela(at)utu.fi)
  • englannin kieli, professori Matti Peikola (matti.peikola(at)utu.fi)
  • espanja, professori Angela Bartens (angela.bartens(at)utu.fi)
  • italia, yliopistonlehtori Antonio Sciacovelli (antonio.sciacovelli(at)utu.fi)
  • käännöstiede, professori Kristiina Taivalkoski-Shilov (kristiina.taivalkoski-shilov(at)utu.fi)
  • latinalainen / kreikkalainen filologia (klassilliset kielet ja antiikin kulttuuri), professori Jyri Vaahtera (jyri.vaahtera(at)utu.fi)
  • pohjoismaiset kielet, professori Camilla Wide (camilla.wide(at)utu.fi)
  • ranska, professori Marjut Johansson (marjut.johansson(at)utu.fi)
  • saksan kieli, professori Leena Kolehmainen (leena.kolehmainen(at)utu.fi)
  • soveltava kielentutkimus, professori Marjut Johansson (marjut.johansson(at)utu.fi) ja professori Pekka Lintunen, pekka.lintunen(at)utu.fi
  • suomen kieli / suomalais-ugrilainen kielentutkimus
    • suomen kieli, professori Tuomas Huumo (tuomas.huumo(at)utu.fi)
    • suomalais-ugrilainen kielentutkimus, professori Sirkka Saarinen (sirkka.saarinen(at)utu.fi)
Hakijan muistilista
  • ​Tarvitset hyvän tutkimussuunnitelman.
  • Tarvitset ohjaajan.
  • Tarvitset pääaineen vastuuhenkilön lausunnon. Ota yhteyttä pääaineen ohjaajaan/vastuuhenkilöön vähintään kuukautta ennen hakemuksen jättämistä. Kun otat yhteyttä, lähetä viestisi mukana myös CV:si ja tutkimussuunnitelma tai lyhyt abstrakti suunnitelmastasi. Tarkista, että tutkimusaiheesi sijoittuu pääaineeseen.
  • Suunnittele alustavasti oma 40-60 op:n kokonaisuutesi. Tiedot kysytään hakemuslomakkeessa. (halutessaan suunnitelman voi liittää hakemukseen myös erillisenä liitteenä)
  •  Liitteiksi tarvitset tutkimussuunnitelman, gradun tiivistelmän ja motivaatiokirjeen.
  • Jos FM- tutkintosi ei ole Turun yliopistosta, tarvitset liitteeksi kopiot tutkintotodistuksesta ja opintosuoritusotteesta.
  • Tutustu huolella tiedekunnan hakuohjeisiin.