Mediakutsu: Voivatko kansalaiskeskustelut muuttaa politiikkaa? Keskustelu Tiedekulmassa 27.11.

24.11.2025

Mikä rooli puntaroivilla kansalaiskeskusteluilla on Suomessa? Voivatko niiden kannanotot muuttaa politiikan ja julkisen keskustelun suuntaa? Kysymyksiin haetaan vastauksia Turun yliopiston järjestämässä tilaisuudessa torstaina 27. marraskuuta. Media on tervetullut seuraamaan keskustelua.

Puntaroivissa kansalaiskeskusteluissa satunnaisotannalla valittu edustava joukko tavallisia kansalaisia perehtyy huolellisesti taustatietoon ja keskustelee rakentavassa ilmapiirissä jostakin ajankohtaisesta aiheesta. Tarkoituksena on tuottaa suosituksia politiikkavalmisteluun ja päätöksentekoon.

Näin toimii uusi demokratiainnovaatio, puntaroiva kansalaiskeskustelu. Erilaiset kansalaispaneelit ja -raadit, ovat yleistyneet viime vuosina niin Suomessa kuin maailmallakin.

Tilaisuudessa kansalaispaneelien roolia ja vaikuttavuutta Suomessa pohtivat kansanedustaja Krista Mikkonen (vihr.), Politiikan toimittajat ry:n puheenjohtaja Iida Hallikainen, Sitran asiantuntija Pauli Saloranta ja ympäristöministeriön erityisasiantuntija Kirsi-Marja Lonkila.

Konkreettisena esimerkkinä tilaisuudessa toimii helmikuussa 2025 järjestetty energia-aiheinen kansalaiskokous, joka antoi ministeriöille suosituksia kotitalouksien energiankäytön ohjauksesta.

Kokouksen osallistujat valittiin satunnaisotannalla 8 000 vapaaehtoiseksi ilmoittautuneen joukosta. Noin 50 hengen kansalaiskokous työskenteli kuutena päivänä etäyhteydellä ja lähitapaamisissa Helsingissä. 

Energia-aiheisen kansalaiskokouksen vaikutuksista keskustelevat työ- ja elinkeinoministeriön neuvotteleva virkamies Markku Kinnunen, ympäristöministeriön ympäristöneuvos Magnus Cederlöf, Motivan viestintäpäällikkö Leila Timonen sekä kansalaiskokouksen osallistujat Taina Paananen ja Timo Ylinen.

Ohjelman päättää Turun yliopiston professori Maija Setälän puheenvuoro, joka käsittelee puntaroivien kansalaiskeskustelujen vaikuttavuudesta tehtyä viimeaikaista tutkimusta.

Tilaisuus on tarkoitettu medialle ja kaikille demokratian kehittämisestä kiinnostuneille. Tilaisuuden aikana on mahdollista esittää kysymyksiä järjestäjille.

Media on tervetullut seuraamaan tilaisuutta 27.11. klo 13:00–15:00 Tiedekulmaan (Yliopistonkatu 4, Helsinki). Tilaisuudesta on myös verkkolähetys. Tilaisuudessa on mahdollisuus haastatella tutkijoita klo 15.00 alkaen. Tilaisuuden ohjelma.

Tapahtuman järjestää Turun yliopisto osana strategisen tutkimuksen Flaire-hanketta. Tilaisuuden ensimmäinen keskustelu on osa Hyvin sanottu -festivaalia. Hyvin sanottu – Bra sagt on Ylen ja Erätauko-säätiön yhteinen viisivuotinen hanke, jonka tarkoituksena on vahvistaa rakentavaa keskustelukulttuuria Suomessa. Hanke pyrkii luomaan tilaa kunnioittavalle vuoropuhelulle, jossa erilaiset näkemykset voivat kohdata arvostavasti. Tavoitteena on innostaa ihmisiä osallistumaan keskusteluihin, jotka edistävät luottamusta ja keskinäistä ymmärrystä yhteiskunnassa. Hyvin sanottu -keskustelufestivaali järjestetään Yle Areenassa 26.-27.11.2025.

Luotu 24.11.2025 | Muokattu 24.11.2025