CCR:lle kaksi uutta Strategisen Tutkimusneuvoston (STN) projektia
CCR:ssä käynnistyy kaksi uutta Suomen Akatemian Strategisen Tutkimusneuvoston (STN) rahoittamaa tutkimusprojektia. Uudet projektit vahvistavat merkittävästi CCR:n perustutkimuksellista pohjaa ja luovat samalla myös uusia, kasvavia mahdollisuuksia soveltavan tutkimuksen laajennuksille tulevaisuudessa. Projektit ovat kestoltaan 3+3 vuotta ja niissä on mukana huomattava määrä muita tutkijoita ja sidosryhmiä Suomesta (ja ulkomailta?).
Toinen projekteista on CCR:n tutkimusjohtaja Aki Koposen johtaman tutkimuskonsortion Johtajuus, aineettomat resurssit ja innovaatiot tekoälyvetoisen kasvun ajureina (TRANSFORM-AI). Hanke ratkoo Suomen innovaatioparadoksia: vahvasta osaamisesta ja tutkimuspanostuksista huolimatta talouskasvu ja tuottavuus eivät ole kehittyneet toivotulla tavalla. TRANSFORM-AI tutkii, miten tekoäly, aineeton pääoma (osaaminen, luottamus, kulttuuri, brändi, IPR) ja johtaminen voidaan yhdistää uudistamaan työelämää, vahvistamaan yritysten kilpailukykyä ja tukemaan julkisen sektorin päätöksentekoa.
Monitieteinen konsortio hyödyntää mm. käyttäytymistieteitä, taloustieteitä ja oppimistutkimusta. Mukana on yli 30 sitoutunutta sidosryhmätoimijaa suomalaisista yrityksistä, julkisorganisaatioista ja kansainvälisistä yhteistyökumppaneista. Yhteistyöverkoston avulla hanke tuottaa konkreettisia työkaluja ja politiikkasuosituksia tekoälyn vastuulliseen hyödyntämiseen, osaamisen kehittämiseen ja markkinoiden uudistamiseen kestävällä tavalla.
Toinen hyväksytyistä projekteista on SPACECONOMY, joka vahvistaa Suomen asemaa nopeasti kasvavassa globaalissa avaruustaloudessa. Hanke kokoaa yhteen tieteen, teollisuuden, elinkeinoelämän ja julkisen sektorin asiantuntijat vahvistamaan talouskasvua, tuottavuutta ja yhteiskunnallista hyvinvointia. Hanke keskittyy kestäviin liiketoimintamalleihin, tekoälypohjaisiin satelliittidatasovelluksiin, kansainväliseen yhteistyöhön ja vastuulliseen sääntelyyn. Koulutuksen ja kansalaisosallistumisen vahvistaminen varmistaa osaamisen ja luottamuksen tulevaisuudessa.
Mukana hankkeessa ovat Aalto-yliopisto, Helsingin yliopisto, Ilmatieteen laitos, Maanmittauslaitos, Tampereen yliopisto, Turun yliopisto, Vaasan yliopisto ja Tuotantoyhtiö Kupla Productions Oy. Hanketta johtaa Heidi Kuusniemi Tampereen yliopistosta. Tutkimusjohtaja Marikka Heikkilä CCR:stä johtaa työpakettia, jossa keskitytään avaruustalouden pitkän aikavälin talous- ja hyvinvointivaikutuksiin. Tutkimuksessa hyödynnetään asiantuntijapaneeleja ja skenaarioanalyysejä, joilla tunnistetaan, miten satelliittidata, tekoäly ja uudet liiketoimintamallit voivat tukea alueellista elinvoimaa, julkisia palveluja ja kriisinkestävyyttä tulevaisuudessa.
Uusien projektien myötä CCR:ssä on käynnissä kolme Strategisen Tutkimusneuvoston tutkimushankekokonaisuutta.

Kuvassa Marikka Heikkilän ja Aki Koposen lisäksi terveystaloustieteen professori Mika Kortelainen (oikealla), joka on kolmas kauppakorkeakoulun STN-rahoituksen saanut tutkija. Kuvaaja Suvi Harvisalo