Turun yliopiston mentorointiohjelma yhdistää maisterivaiheen opiskelijat ja alumnit

16.06.2025

Lukuvuoden 2024–2025 mentorointiohjelma huipentui 4.6.2025 pidettyyn päätöstilaisuuteen. Tapahtumassa iloittiin kaikesta opitusta sekä uusista ihmissuhteista, joita kuluneen kevään mentorointiohjelma on tuonut. 

Mentorointiohjelma järjestettiin Turun yliopistossa maisterivaiheen opiskelijoille jo 23. kerran. Ohjelma tarjottiin kolmannen kerran myös englanninkielisenä.

Kevään 2025 mentorointiohjelmaan osallistui yhteensä 130 mentorin ja aktorin muodostamaa paria. Osallistujamäärä oli jälleen kerran ennätyksellisen suuri.

– Ohjelman järjestäjinä iloitsemme siitä, että ohjelma on palautteen perusteella ollut jälleen antoisa sekä opiskelijoille että mentoreille, sanoo alumnikoordinaattori Hannele Keuru.

Opiskelijoiden mentorointiohjelma on maisterivaiheen opiskelijoille suunnattu työelämään valmistava ohjelma, jossa opiskelija saa itselleen mentoriksi tarkkaan valitun ja kokeneen asiantuntijan. Suurin osa mentoreista on Turun yliopiston alumneja.

– Mentorointi on alumnien ja muiden yliopiston ystävien keskuudessa suosittu tapa osallistua yliopiston toimintaan tarjoamalla aikaa ja osaamista opiskelijoiden tukemiseen. Opiskelijat saavat mentoreilta oman alansa hiljaista tietoa, jota he pystyvät hyödyntämään siirtyessään työelämään.

Mentorointiparien kokemuksia: Uusia ystävyyssuhteita ja konkreettisia vinkkejä 

Medisiinassa järjestetyssä päätöstilaisuudessa mentorointiohjelmaan osallistuneet mentorit ja opiskelijat jakoivat kokemuksiaan ohjelmasta. Suomenkielisessä ohjelmassa mentorina toiminut Terveystalon yhteiskuntasuhdejohtaja Eveliina Vigelius totesi, että mentorointiohjelmassa parasta oli ehdottomasti hänen mentoroitavansa Eeva Pasanen. He aikovat jatkaa yhteydenpitoa ohjelman päättymisen jälkeenkin. Tämä on erityisen iloinen asia Pasaselle, sillä yksi hänen tavoitteistaan oli saada mentori, joka jää oman työelämän tueksi.

Eeva Pasanen ja Eveliina Vigelius toimivat mentorointiparina lukuvuoden 2024–2025 ohjelmassa.

Kuvaaja/Tekijä

Hannele Keuru

Muutkin Pasasen asettamat toiveet mentorointiohjelmalle olivat täyttyneet. Hän kertoi mentoroinnista olleen paljon hyötyä.

– Hyvien keskustelujen lisäksi olen saanut paljon konkreettisia vinkkejä. Tämä on ollut todella kokonaisvaltainen kokemus.

Pasasen mentori Eveliina Vigelius rohkaisi puheenvuorossaan opiskelijoita, että tällaiseen ohjelmaan osallistuminen kertoo jo niistä ominaisuuksista, joilla pärjää työelämässä.

– Työelämässä ominaisuudet ovat tärkeämpiä kuin osaaminen, koska osaamisen voi kerryttää työpaikalla, toteaa Vigelius.

Englanninkielisessä ohjelmassa mentorina toiminut kansainvälisen liiketoiminnan yliopistonlehtori Elina Pelto kertoi mentorointikokemuksen tarjonneen virkistävän mahdollisuuden muistella omaa matkaa työelämässä. Mentoriohjelmassa mentorointiparit keskustelevat työelämästä, urasta ja työmarkkinoista. Toisinaan tapaamisissa keskustellaan myös näiden aiheiden ulkopuolelta elämästä laajemmin.

Pelto ja hänen mentoroitavansa Paras Saleem huomasivat jo alkuvaiheessa, että heillä on paljon muutakin yhteistä kuin vain kiinnostus samaa alaa kohtaan. Lisäksi he molemmat asuvat samalla suunnalla, mikä mahdollisti tapaamiset kasvotusten. Vaikka Pelto kertoo mentorina kokeneensa toisinaan riittämättömyyttäm kun jaettavana oli vain omia kokemuksia, kokee Saleem saaneensa valtavasti apua ja rohkaisua mentoriltaan.

– Tapaamisemme ovat olleet erittäin energisoivia ja olen saanut Elinalta paljon rohkaisua, kertoo Paras Saleem.

Paras Saleem sai Elina Pellon mentorikseen.

Kuvaaja/Tekijä

Hannele Keuru

Koordinaattorit iloitsivat onnistuneesta ohjelmasta

Suomenkielistä mentorointiohjelmaa koordinoiva työelämäasiantuntija Anna Lagerroos liikuttui kuullessaan mentoriparien hyvistä kokemuksista. Koordinaattorin näkökulmasta lopputilaisuuksissa on palkitsevinta kuulla palautetta onnistuneista mentorointipareista.

Mentorointiohjelmassa isoin työ on mentorointiparien muodostaminen. Mentorointiparit muodostetaan niin, että opiskelijoiden tarpeet ja toiveet pyritään huomioimaan mahdollisimman kattavasti. Tähän käytetään paljon aikaa ja ajatusta, mutta ei turhaan, sillä onnistuneet yhdistämiset voivat johtaa jopa pitkäaikaisiin ystävyyssuhteisiin.

– Meille on erityisen tärkeää, että aktorit saavat omalta mentoriltaan tukea juuri omiin urasuunnitelmiinsa, jotka saattavat erota hyvin paljonkin muista kanssaopiskelijoista, Lagerroos kertoo.

Englanninkielisen mentorointiohjelman koordinaattori Hannele Keuru sanoo, että ohjelman tavoitteena on auttaa kansainvälisiä opiskelijoita rakentamaan mielekästä uraa Suomessa tai ulkomailla. Mentorointiohjelma tarjoaa paljon arvokasta tietoa työmarkkinoista ja -kulttuurista sekä mahdollisesti ensimmäiset paikalliset urakontaktit Suomesta.

– Englanninkielistä mentorointiohjelmaa rikastavat myös osallistujien kulttuuritaustat ja niistä oppiminen, Keuru sanoo. 

Teksti ja kuvat: Hannele Keuru

Mentorointiohjelmaa pyörittivät Hannele Keuru ja Anna Lagerroos.
Luotu 16.06.2025 | Muokattu 16.06.2025