Venäjän ja kansainvälisten kriisien asiantuntijoita

Tälle sivulle on koottu median käyttöön Turun yliopiston tutkijoita, joiden asiantuntijuus liittyy Venäjään tai kansainvälisiin kriiseihin.

Kari Liuhto, professori, Pan-Eurooppa Instituutti, p. 040 088 6626, kari.liuhto@utu.fi
Asiantuntijuusalueet: Venäjän ja Ukrainan talous, yritysinvestoinnit Venäjälle / Venäjältä, energiakauppa

Heino Nyyssönen, dosentti, yliopistonlehtori, valtio-oppi, p. 044 516 0563, heino.nyyssonen@utu.fi
Asiantuntijuusalueet: Itä-Eurooppa ml. Venäjä, Unkari, itäinen Keski-Eurooppa, Visegrad-maat, Keski-Aasia, Balkan, politiikka, historia, historiapolitiikka, poliittinen historia, nationalismi, puoluepolitiikka, vaalit, EU-laajeneminen, oikeusvaltio, poliittiset järjestelmät, vaalijärjestelmät, historian käyttö, autoritarismi, illiberalismi, konfliktit

Juho Ovaska, nuorempi tutkija, poliittinen historia, juho.ovaska@utu.fi
Asiantuntijuusalueet: Suomen ja Venäjän suhteiden historia, Venäjän ja Neuvostoliiton historia, Venäjän ulkopolitiikka

Anders Blom, työelämäprofessori, Eduskuntatutkimuksen keskus, andblo@utu.fi
Asiantuntijuusalueet: Suomen ja Venäjän / Neuvostoliiton suhteet, Venäjän / Neuvostoliiton sisäpolitiikka. Blom on toiminut useiden länsimaisten yritysten neuvonantajana Venäjällä 1992–2017, jolloin hän on perehtynyt yritysten näkökulmasta poliittisiin riskeihin.

Pia Koivunen, yliopistonlehtori, yleinen historia, p. + 358 50 572 4656, pia.koivunen@utu.fi
Asiantuntijuusalueet: Neuvostoliiton historia, kylmä sota, megatapahtumat, urheilu ja politiikka

Ville Soimetsä, dosentti, yliopisto-opettaja, poliittinen historia, p. 050 326 5104, violla@utu.fi
Asiantuntijuusalueet: Neuvostoliiton historia, Neuvostoliiton ulkopolitiikka, historiapolitiikka ja historian ideologinen käyttö Venäjällä ja Neuvostoliitossa

Jukka Pesu, yliopisto-opettaja, poliittinen historia, p. +358 46 921 3243 tai +358 50 569 6617, jipesu@utu.fi
Asiantuntijuusalueet: rauhanturvaaminen ja kriisinhallinta, Suomen ulko- ja turvallisuuspolitiikka, kansainväliset järjestöt

Louis Clerc, professori, poliittinen historia, p. +358 50 326 5043, loucle@utu.fi
Asiantuntijuusalueet: diplomaattiset suhteet, Euroopan kansainvälisten suhteiden historia, Suomen ulkopolitiikan historia, Ranskan ulkopolitiikka

Henri Vogt, professori, valtio-oppi, p. 040 8359840, henri.vogt@utu.fi
Asiantuntijuusalueet: kansainvälinen politiikka, itäisen Euroopan kehitys ja demokratia, konfliktit ja diplomatia maailmanpolitiikassa

Juha Räikkä, käytännöllisen filosofian professori, filosofia, jraikka@utu.fi
Asiantuntijuusalueet: sodan etiikka, oikeutetun sodan periaatteet (Just War Theory)

Kirsi Peltonen, erikoistutkija, Lastenpsykiatrian tutkimuskeskus, p. 029 450 2209, kirsi.peltonen@utu.fi
Asiantuntijuusalueet: sodan vaikutukset lapsiin, interventiot sodan kokeneiden lasten mielenterveyden edistämiseksi

Inna Perheentupa, erikoistutkija, sosiologia, inna.perheentupa@utu.fi, p. 045 674 0484
Asiantuntijuusalueet: feministinen aktivismi ja politiikka uuskonservatiivisella 2010-luvun Venäjällä, väkivallan ja sodan vastainen kansalaisaktivismi, aktivismi sosiaalisessa mediassa, venäläinen media aktivismin toimintakenttänä

Reeta E. Kangas, FT, taidehistoria, p. +358 40 764 1492, rekang@utu.fi
Asiantuntijuusalueet: propaganda, visuaalinen propaganda, propagandataide, pilapiirrokset, sotapropaganda, Neuvostoliitto, Venäjä