Tietojenkäsittelytiede, luonnontieteiden kandidaatti ja filosofian maisteri (3 v + 2 v)
Koulutus sopii sinulle, jos:
- olet kiinnostunut ohjelmoinnista ja uusista teknologioista, kuten tekoälystä (AI), robotiikasta, tietoturvasta tai koneiden ja ihmisten vuorovaikutuksesta
- haluat olla etujoukoissa rakentamassa tulevaisuuden tietoyhteiskuntaa
- haluat tulla tietojenkäsittelytieteen tutkijaksi
Tietojenkäsittelytieteen koulutus antaa opiskelijoille laajat valmiudet soveltaa ja kehittää niin nykyaikaisia kuin tulevia teknologioita. Ala tarjoaa monenlaisia työtehtäviä sekä kotimaassa että kansainvälisesti, ja valmistuvat työllistyvät erinomaisesti.
Tarjoamme sinulle asiantuntevaa ja ajanmukaista koulutusta, johon monitieteinen yliopistomme antaa mahdollisuuden liittää omia kiinnostuksen kohteita. Voit yhdistää tutkintoosi opintoja Turun yliopiston laajasta tarjonnasta ja näin muovata tutkinnosta itsesi näköisen. Tiivis, aktiivinen ja kansainvälinen työ- ja opiskeluyhteisömme tarjoaa lisätukea opinnoillesi.
Kandidaatiksi valmistuneet sijoittuvat yleensä ohjelmointipainotteisiin tehtäviin, kuten ohjelmistojen ja sovellusten toteutukseen ja ylläpitoon. Alan maisterien tyypillisiä työtehtäviä ovat ohjelmistojen suunnittelu ja toteutus, yritysten tiedonhallinta, tiedon analysointijärjestelmien laatiminen, tekoälyratkaisujen ja verkkosovellusten suunnittelu ja toteutus, yritysten tiedonhallinta ja data-analyysi sekä vuorovaikutteisten sovellusten (kuten pelien ja virtuaaliympäristöjen) kehittäminen.
Koulutuksesta valmistuneiden uramahdollisuuksia:
- ohjelmistosuunnittelija
- ohjelmistokehittäjä
- projektipäällikkö
- pelisuunnittelija
- järjestelmäasiantuntija
- sovellussuunnittelija
- lehtori
- teknologiajohtaja
Mihin työtehtäviin koulutuksesta valmistuneet ovat sijoittuneet? Katso töissä.fi-palvelusta
Sinua voisi kiinnostaa myös
Asiasanat: tietojenkäsittely, tietojenkäsittelytiede