Kieli- ja viestintäopintojen keskuksen opettajien yhteystiedot

Turussa opettajien työtiloja on Agorassa, Caloniassa ja kauppakorkeakoulussa (TuKKK). Opettajan nimeä napsauttamalla pääsee opettajan henkilökohtaisiin lisätietoihin, mm. puhelinnumeroon.

Suurimmalla osalla Kievin opettajista ei ole kiinteitä vastaanottoaikoja, vaan opiskelijat sopivat tapaamisesta opettajan kanssa sähköpostitse. Sivutoimiset tuntiopettajat ovat tavattavissa vain opetuksen yhteydessä.

Laitoksen muut yhteystiedot löytyvät tästä.

Kievin opettajat lukuvuonna 2022-2023

Englanti

Päätoimiset opettajat:

Ala-Kutsi Henna, yliopisto-opettaja, Agora, healak@utu.fi

Bolster Averil, yliopisto-opettaja, Agora, averil.bolster@utu.fi

Broholm Maria, yliopisto-opettaja, Rauma, maria.broholm@utu.fi

Chell Geraldine, yliopisto-opettaja, Agora, geraldine.g.chell@utu.fi

Hintikka Marianna, yliopisto-opettaja, Calonia, lamahin@utu.fi

Kim Tytti, yliopisto-opettaja, Agora, tyelha@utu.fi

Krizsán Anna, yliopisto-opettaja, Calonia, anna.krizsan@utu.fi

Lehmus Helinä, lehtori, TuKKK, helina.lehmus@utu.fi

Lehto Marise, yliopisto-opettaja, TuKKK, marise.h.lehto@utu.fi

Levrai Peter, yliopisto-opettaja, Agora, peter.levrai@utu.fi

Lindholm Vilhelm, yliopisto-opettaja, TuKKK, vilhelm.lindholm@utu.fi

Palmer Bridget, yliopisto-opettaja, Agora, bmwpal@utu.fi

Palmer Jeremy, yliopisto-opettaja, Agora, jerpal@utu.fi

Raita Kelly, yliopisto-opettaja, Agora, kelly.raita@utu.fi

Shaw Peter, yliopisto-opettaja, Pori, peter.shaw@utu.fi

Taanila-Hall Leena, yliopisto-opettaja, TuKKK, leena.taanila-hall@utu.fi

Sivutoimiset opettajat:

 

Gallagher Patrick, st. tuntiopettaja, Agora ja Rauma, patrick.gallagher@utu.fi

Heflick Andrew, st. tuntiopettaja, TuKKK, andrew.heflick@utu.fi

Hämäläinen Mirja, st. tuntiopettaja, Agora, mirja.hamalainen@utu.fi

Rogers John, st. tuntiopettaja, Pori, john.rogers@utu.fi

 

Espanja

Päätoimiset opettajat:

Kanninen Jaana, yliopisto-opettaja, TuKKK, jaana.kanninen@utu.fi

Lindgren Olli-Pekka, yliopisto-opettaja, TuKKK Pori, olpeli@utu.fi

Maillo Pegot Cristina, lehtori, TuKKK, cristina.maillopegot@utu.fi

Salo Tiina-Leena, lehtori, Agora, tilesa@utu.fi

Sivutoiminen opettaja:

Italia
Japani

Kuramitsu Kanako, st. tuntiopettaja, TuKKK, kakura@utu.fi

Kiina

Zhu Wenli, yliopisto-opettaja, Agora, wenli.zhu@utu.fi

Ranska
Ruotsi

Päätoimiset opettajat:

Agge Minna, yliopisto-opettaja, Agora, minna.agge@utu.fi

Alanen Maiju, lehtori, TuKKK, maiju.alanen@utu.fi

Grönroos Laura, yliopisto-opettaja, Agora, llgron@utu.fi

Ingman Eva, yliopisto-opettaja, TuKKK, eving@utu.fi

Kuosa Anne-Maria, lehtori, Calonia, anne-maria.kuosa@utu.fi , työstä vapaalla.

Laakso Maria, yliopisto-opettaja, TuKKK, maria.laakso@utu.fi

Lehtinen Outimaija, lehtori, Agora/Rauma, outi.maija.lehtinen@utu.fi

Lindgren Olli-Pekka, yliopisto-opettaja, TuKKK Pori, olpeli@utu.fi

Lindroos Kim, yliopisto-opettaja, TuKKK, kim.lindroos@utu.fi , työstä vapaalla.

Mattila Päivi, yliopisto-opettaja, Agora, paivma@utu.fi

Mustikkamaa Mirjami, yliopisto-opettaja, Agora, mirjami.mustikkamaa@utu.fi

Numminen Nina, yliopisto-opettaja, Agora, nina.numminen@utu.fi

Rajala Ida, yliopisto-opettaja, Agora, ida.rajala@utu.fi

Sahlstein Annmari, lehtori, Agora, annsah@utu.fi

Saloranta Hanna, yliopisto-opettaja, Agora, hksalo@utu.fi

Uusitalo Elina, yliopisto-opettaja, Rauma ja Pori, eljouu@utu.fi , työstä vapaalla.

Vaaramo Miina, yliopisto-opettaja, Agora, miina.vaaramo@utu.fi

Åberg Anne-Maj, yliopisto-opettaja, TuKKK, anne-maj.aberg@utu.fi , työstä vapaalla.

Sivutoimiset opettajat:

Peltola Maija, st. tuntiopettaja, Rauma ja Turku, maija.a.peltola@utu.fi

Veijo Vaakanainen, st. tuntiopettaja, Agora, rvkvaa@utu.fi

Saksa

Päätoimiset opettajat:

Laiho Teija, lehtori, TuKKK Pori, teija.laiho@utu.fi

Lamberg Ritva, lehtori, TuKKK, riorla@utu.fi

Meyer Almut, lehtori, Calonia, almut.meyer@utu.fi

Ruska Hanna, lehtori, TuKKK, hanna.ruska@utu.fi

Schlabach Joachim, lehtori, TuKKK, joachim.schlabach@utu.fi

Virtanen Alexandra, yliopisto-opettaja, Agora, alevir@utu.fi

Sivutoiminen opettaja:

Nevala Hanna, st. tuntiopettaja, Agora, hlneva@utu.fi

Suomen kielen kirjallinen viestintä

Päätoimiset opettajat:

Aava Sanni, yliopisto-opettaja, Agora, sanni.aava@utu.fi 

Ahtola-Rajala Katariina, yliopisto-opettaja, Agora, katariina.rajala@utu.fi

Antikainen Jaakko, yliopisto-opettaja, Agora, jjanti@utu.fi

Hynönen Emmi, yliopisto-opettaja, Agora, emkahy@utu.fi

Laivo-Laakso Katja, yliopisto-opettaja, Agora, kaalaiv@utu.fi

Lampinen Arja, lehtori, Agora, arja.lampinen@utu.fi

 

Sivutoimiset opettajat:

Hannus Liisa, st. tuntiopettaja, Agora, liisa.hannus@utu.fi

Kuusisto Taru, st. tuntiopettaja, Pori, taru.a.kuusisto@utu.fi

Rauma Janica, st. tuntiopettaja, Agora, jjmake@utu.fi

Suominen-Tontti Päivi, st. tuntiopettaja, Pori, pasuom@utu.fi

Suomen kielen puheviestintä

Päätoimiset opettajat:

Hakkarainen Tuula, yliopisto-opettaja, Agora, tuula.hakkarainen@utu.fi

Hoikkala Marianna, yliopisto-opettaja, Agora, marianna.hoikkala@utu.fi

Louramo Kaisa, yliopisto-opettaja, Agora, kaisa.louramo@utu.fi

Kouvonen Liisa, yliopisto-opettaja, Agora, liisa.kouvonen@utu.fi 

Maalismaa Manne, yliopisto-opettaja, Agora, manne.maalismaa@utu.fi

Sivutoimiset opettajat:

Kuusisto Taru, st. tuntiopettaja, Pori, taru.a.kuusisto@utu.fi

Suominen-Tontti Päivi, st. tuntiopettaja, Pori, pasuom@utu.fi

 

Suomen kieli ja talouselämän viestintä

Päätoimiset opettajat:

Koskimies Riitta, lehtori, TuKKK, riitta.koskimies@utu.fi

Virsu Ville, yliopistonlehtori, TuKKK, vimivi@utu.fi

Sivutoimiset opettajat:

Kuusisto Taru, st. tuntiopettaja, TuKKK Pori, taru.a.kuusisto@utu.fi

Suominen-Tontti Päivi, st. tuntiopettaja, TuKKK Pori, pasuom@utu.fi

Suomi vieraana kielenä

Permanent teachers:

Hongisto Emilia, university teacher, Agora emilia.hongisto@utu.fi

Kekki Niina, university teacher, Agora, njkekk@utu.fi

Laine Jenni, university teacher, jrenie@utu.fi (työstä vapaalla)

Paukku Päivi, university teacher, Agora, paivi.paukku@utu.fi

Suuniitty Eveliina, university teacher, Agora, eveliina.a.suuniitty@utu.fi

Part-time teachers:

Hannus Liisa, part-time teacher, liisa.hannus@utu.fi

Kaski Veera, part-time teacher, vetuka@utu.fi

 

Venäjä

Päätoimiset opettajat:

Riski Olga, yliopisto-opettaja, TuKKK, olga.riski@utu.fi

Tjurin-Muranen Birgitta, lehtori, Agora, birgitta.tjurin@utu.fi