Tarvitsemme kansainvälistyvässä maailmassa yhä enemmän ymmärrystä kulttuurisista ja yhteiskunnallisista ilmiöistä, niiden taustoista ja merkityksistä. Toimiminen kulttuurisesti moninaisissa ympäristöissä edellyttää oman kulttuurisen taustan tunnistamista sekä hyviä valmiuksia vuorovaikutukseen ja yhteistyöhön erilaisissa yhteyksissä. Monipuolinen kulttuuriosaaminen ja viestintätaidot ovat voimavara työelämässä - alasta riippumatta ja myös luovilla aloilla.
Avoimen yliopisto-opetuksen tarjonnasta löydät opintoja, joilla voit hankkia tutkimukseen perustuvaa tietoa ja uusia näkökulmia sekä vahvistaa valmiuksia työelämän muuttuviin tarpeisiin. Voit valita opintoja oman kiinnostukseni mukaan.
Seuraavassa on poimintoja syksyn 2025 ja kevään 2026 opintotarjonnasta. Tarkista toteutustavat ja ajankohdat, opintomaksut ja muut ohjeet opintojen esittelysivuilta.
Kulttuurin, taiteiden ja historian tutkimuksen opintoja
- Kulttuurin tutkimuksen perusopinnot 25 op, uskontotieteen ja/tai ET:n jaksoja: Suomen uskonnollinen kenttä 5 op, Uskonnot ja katsomukset Euroopassa 5 op ym, Uskonto nykykulttuurissa ja -yhteiskunnassa 5 op, Näkökulmia maailman uskontoperinteeseen 5 op, Kansanusko, uskomusperinteet ja ympäristö 5 op
- Mediatutkimus, musiikkitiede ja taidehistoria, perusopinnot 25 op, aineopinnot 35 op
- Kirjallisuustieteiden yhteiset perusopinnot 25 op
- Luovan kirjoittamisen perusopinnot 25 op, aineopinnot 35 op, myös kirjoittamisen ohjaajille. Johdatus luovaan kirjoittamiseen 2 op -kurssi maksutta.
- Johdatus digitaalisiin ihmistieteisiin 3 op
- Digitaalisen kulttuurin, maiseman ja kulttuuriperinnön tutkinto-ohjelma, Porin yliopistokeskus, perusopinnot 25 op
- Historian ja arkeologian perusopinnot, aineopinnot, Euroopan ja maailman historian, kulttuurihistorian sekä Suomen historian opintoja, myös yksittäisiä opintojaksoja mm. Historia ja arkeologia tieteenaloina 5 op, Moderni aika 5 op, Digitaalisen historian työpajakurssi 5 op
- Museologia, perusopinnot 25 op, Museologian puutarhakurssi 10 op
- Kulttuuri- ja elämysmatkailun perusopinnot 25 op tai jaksoja: Kulttuuriperinnön tuotteistaminen matkailussa 5 op, Global Tourism Business 5 ECTS credits
Sosiaalitieteet ja psykologia
- Suomalainen yhteiskunta 5 op, Sosiaaliset suhteet 5 op ym.
- Sosiaalipsykologia I 5 op, Sosiaalipsykologia II 3 op ym.
Lääke- ja terveystieteelliset opinnot
- Ulkomaalainen terveydenhuollossa 1 op
- Kulttuurihyvinvoinnin perusteet 3 op (MOOC)
Kasvatustieteet, kulttuuri- ja kielitietoinen opetus
- Kulttuurinen ja kielellinen moninaisuus 3 op
Johtaminen ja liiketoiminta
- Johtaminen ja organisointi: Johtamisen vuorovaikutustaidot 6 op
- Kansainvälisen liiketoiminnan perusteet 3 op, Trade and Policy: International Tensions Influencing Businesses 2 ECTS credits (MOOC) ym.
Kielet ja viestintä
Kielitaito ja vuorovaikutusosaaminen ovat tämän päivän keskeisiä työelämätaitoja. Kansainvälistyvät vuorovaikutusympäristöt edellyttävät yhteistyökykyä, tietoa ja monipuolista viestintätaitoa.
- Kieli- ja käännöstieteiden opintoja: saksan kielen perusopinnot 25 op
- Kieli- ja viestintäkursseja: englannin ja ruotsin kirjallisen ja suullisen viestinnän kursseja, suomen kielen kirjallinen viestintä 2 op
- Turun kauppakorkeakoulun opintoihin kuuluvia
- suomen kielen ja yritysviestinnän kursseja: Mainonnan kieli 3 op, Yritysviestintä ja vuorovaikutusosaaminen 3 op
- kielten ja liikeviestinnän kursseja: eri tasoisia englannin espanjan, ranskan, ruotsin, saksan ja venäjän kursseja alkeista keskustelu- ja kirjallisen liikeviestinnän kursseihin.