Ilmoittautuminen avoimen yliopiston opintoihin on käynnissä - vielä ehdit mukaan alkusyksyn opintoihin

22.08.2026

Suurin osa avoimen yliopiston opinnoista alkaa elo-syyskuussa. Ilmoittautuminen opintoihin on käynnissä. 

Avoimen yliopisto-opetuksen tarjonnassa on monia opintokokonaisuuksia ja opintojaksoja, joiden opetus alkaa syyslukukauden alussa. Opintoja järjestetään lähiopetuksena Turun yliopistossa ja Porin yliopistokeskuksessa, yhteistyöoppilaitoksissa sekä verkko-opintoina. Ilmoittautumiset opintoihin päättyvät elokuussa tai syyskuun alkupuolella. Tarkista tiedot opintokohtaisesti! 

Useiden eri alojen opintoja, erityisesti itsenäisesti suoritettavia verkkokursseja, on tarjonnassa myös koko lukuvuoden ajan ja niihin voi ilmoittautua sekä syys- että kevätlukukaudella. 

Tässä poimintoja alkamassa olevista opinnoista:

Kauppatieteiden, taloustieteen ja tulevaisuudentutkimuksen opintoja

  • Kauppakorkeakoulun I periodin kurssit Turussa, Porissa tai verkossa: Markkinoinnin perusteet 3 op, Kuluttajakäyttäytyminen 6 op, Taloustieteen perusteet 6 op, Digitaalinen liiketoiminta 3 op, Henkilöstöjohtaminen 5 op ym.
  • Kielikursseja: Italian alkeet, Kiinan alkeet (lähiopetus), Saksan ym. kielten ja liikeviestinnän kursseja 
  • Tulevaisuudentutkimus: Ennakoinnin perusteet 5 op, verkko-opinnot

Kulttuurin, taiteiden ja historian tutkimuksen opintoja

Kasvatustieteiden ja yhteiskuntatieteiden opintoja

Luonnontieteiden ja tekniikan opintoja

Lääke- ja terveystieteiden opintoja

  • Potilasturvallisuuden perusteet 1 op, verkko-opinnot
  • Hoitotiede: Hoitotiede tieteenalana 1 op ym., verkko-opinnot (Exam-tentti)
  • Sote-akatemia: Johda monialaisesti sote-palvelujärjestelmässä 2 op, Liiketoimintaosaaminen sivistys-, sosiaali- ja terveyspalvelujen kontekstissa 3 op, Johdatus sosiaali-, terveys- ja sivistyspalveluihin ja niiden muutokseen 3 op ym. Opintojaksoista voi koota Monialainen johtaminen uudistuvassa sosiaali- ja terveyspalvelujärjestelmässä (MoJo) -kokonaisuuden.
Luotu 22.08.2026 | Muokattu 23.08.2026